Mångfalden i rättsväsendet

Tredje gangsteradvokat får yrkesförbud

Publicerad 13 juli 2021 kl 13.01

Inrikes. Efter att gangsteradvokaterna "Kungen" och "Prinsen" uteslutits ur Advokatsamfundet utesluts nu även den syrianske gängadvokaten Edip Samuelsson, enligt ett beslut av Högsta domstolen.

Dela artikeln

Edip Samuelsson, som företrätt klanen Ali Khan i flera mål, kom undan med 50.000 i böter i Advokatsamfundets disciplinnämnd efter en rad grova överträdelser av advokatetiska regler och svensk lag.

Tre åklagare i Västsverige hade anmält honom för att ha brutit mot häktningsrestriktioner och förmedlat information mellan de häktade, bland annat så att de skulle kunna ge en samstämmig version i förhör.

Ändå uteslöts han inte av Advokatsamfundets disciplinnämnd.

– Uteslutning är ett mycket starkt ingripande, det innebär yrkesförbud, förklarade Advokatsamfundets generalsekreterare Mia Edwall Insulander för media i samband med att den milda påföljden presenterades.

JK överklagade Advokatsamfundets beslut till Högsta domstolen som nu alltså drar in mannens advokattitel och utesluter honom ur samfundet.


Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

SD:s mesiga återvandring får kritik: "Bör helt sonika skickas hem"

Politikernas hårda omdöme i Aftonbladet.. "Återvandringsbidrag bör riktas till invandrare som hunnit bli medborgare".0 

Åkesson om varför SD inte ändrar något: "För krångligt"

"Jag är frustrerad över den svenska lagstiftningsprocessen".. Erkänner uteblivna resultatet – men skyller allt på "den svenska förvaltningstraditionen" i ny DN intervju.0 

Slemmige Obama äter upp svenska daggmaskar

Invasiva arten förstör ekosystemet.. Objudna gästen från Latinamerika kan bli ett stort problem.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0