Trump: Media baktalar mig oavsett vad jag gör

Publicerad 31 december 2018 kl 17.02

Inrikes. Etablerade massmedier har inget journalistiskt syfte i sin nyhetsrapportering om Donald Trump. Det menar åtminstone den amerikanske presidenten själv.

Dela artikeln

Att medier är besatta av Donald Trump är ingen nyhet. Bara i Sverige skrevs under det gångna året 165.000 artiklar eller inslag om honom, nästan dubbelt så mycket som publicerades om Stefan Löfven.

Men oavsett vad Trump gör, baktalas han, tycker han själv.

Inte ens att besegra Islamiska Staten och ta hem trupperna, och lyckas ännu bättre än vad han sade han skulle göra, ger honom bra press.

– Om någon annan än Donald Trump hade gjort vad jag gjort i Syrien, som var ett IS-präglat kaos när jag blev president, så skulle de bli behandlade som en nationell hjälte. IS är mestadels borta, och vi skickar sakta hem våra trupper för att de ska få vara med sina familjer, skriver Donald Trump på Twitter på nyårsafton.

– Jag kampanjade på att lämna Syrien och andra platser. Nu när jag lämnar börjar fake news-media, och några misslyckade generaler som inte klarade av jobbet innan jag, att klaga på mig och min taktik, som fungerar. Bara för att jag gör det jag sa att jag skulle göra! Förutom att resultaten är mycket bättre än jag någonsin sa att de skulle bli. Jag kämpade mot de aldrig sinande krigen, kom ihåg det!, dundrar han.

– Jag är den enda personen i USA som kan säga att "jag tar hem vår fantastiska trupper, med seger", och samtidigt få dålig press. Det är fake news och förståsigpåare som i åratal har misslyckats som står för klagandet. Om jag stannade i ändlösa krig för evigt, så skulle de fortfarande vara missnöjda, betonar han.


Nyheter från förstasidan

Hel generation unga skuldsätts för Ukraina

Ska betala 30 miljarder i ränta per år. Politikernas kraftmätning blir dyr för dagens unga – långt in i framtiden.0 

Ekonominyheter

Fredrik Wikingsson plockar ut 200 miljoner i utdelning

Vänsterkomikerns klipp.. Nu delar han ut 200 miljoner kronor i utdelning till sig själv – och "pallar inte att snacka om pengar".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Eslövskvinna flög hit 26 år yngre mannen från Marocko. Nu slutar relationen med livstids utvisning och ett saftigt skadestånd från skattebetalarna.0 

Mer från Inrikes

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

En procent av de unga lyssnar på Ekot. Bara medelålders och pensionärer följer public service.0