Dubbelmordet på Hammarö

Två personer mördade utanför Karlstad

Publicerad 12 september 2015 kl 18.32

Inrikes. Två personer hittades under eftermiddagen idag mördade i en lägenhet på Hammarö utanför Karlstad.

Dela artikeln

Enligt polisen handlar det om en äldre man och kvinna som vid tvåtiden på eftermiddagen hittades döda av en person. Under eftermiddagen har det också pågått en räddningsinsats strax utanför Karlstad och polisen misstänker att det finns ett samband.

– Mellan Jakobsbergsbron och Viderösbron och strax före klockan 17:30 hittades en död man i vattnet och vi misstänker självmord där, säger polisens presstalesman Tommy Lind till Fria Tider.

– Identiteten är inte fastställd på den mannen och vi har ingen koppling just nu, men givetvis tittar vi på det här i den pågående utredningen när det gäller utredningen när det gäller dubbelmordet.

Kan du säga hur de här två personerna bragts om livet?
– Nej, det vill vi inte gå in på.

Kan du säga om den äldre mannen och kvinnan var släkt med varandra eller ej?
– Identiteten är inte fastställd där heller, men vi är i en ganska fast övertygelse om att mannen och kvinnan är man och hustru och att de är boende på adressen.

Vet ni när de bragdes om livet?
– De hade besök av anhöriga igår eftermiddag runt klockan 16:00 och var vid god hälsa då när de lämnades och hittades döda idag klockan 14.

– Vår arbetshypotes just nu är att någon gång mellan klockan 16:00 igår eftermiddag och 14:00 idag har de bragts om livet.

Lind säger också att polisen inte känner till att det ska ha funnits någon hotbild mot det mördade paret. Ingen är delgiven misstanke om brott med anledning av dubbelmordet.


Julbordet i Malmö var bara toppen av ett isberg. Visade sig ha begått en massa liknande bedrägerier – för miljonbelopp.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Polskt rekordoljefynd i Östersjön

Jackpot för polackerna.. Fältet innehåller minst 33 miljoner ton olja och 27 miljarder kubikmeter gas.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Inte bara AR-15. SD:s och regeringens förbudsplaner sväller.0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Björn Skifs har fått pannlobsdemens – avslutar karriären. Kliver av scenen efter över 60 år i rampljuset.0 

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0