Tyskland har hämtat hem hundratals ton guld

Publicerad 24 augusti 2017 kl 07.13

Ekonomi. Tysklands centralbank Bundesbank har i förtid och i hemlighet hämtat hem flera hundra ton guld från Paris och New York. Detta efter att tyska konspirationsteoretiker hävdat att guldet inte längre existerade, rapporterar AFP.

Dela artikeln

Totalt har 374 ton guld, som motsvarar 11 procent av den tyska reserven, tagits tillbaka till Frankfurt från förvaret hos Banque de France.

Bundesbank har också hämtat hem ytterligare 300 ton tyskt guld från Federal Reserves valv i New York, enligt AFP.

Det innebär att Bundesbank redan nu har nått målet att före år 2020 se till att minst halva guldreserven förvaras på hemmaplan.

Anledningen till att guldet hölls utomlands var hotet från en sovjetisk invasion av Västtyskland under kalla kriget. Men i samband med eurokrisen 2012 spreds misstankar i Tyskland om att guldet inte längre fanns kvar eller hade manipulerats i de utländska reserverna.

Ludwig Thiele, styrelseledamot i Bundesbank, bedyrar nu emellertid att bankens undersökningar visar att det inte finns något problem med vare sig "äkthet, finhet eller vikt" hos de guldtackor som har tagits tillbaka.

Tyskland har världens näst största guldreserv efter USA, på sammanlagt 3.378 ton fördelat på 270.000 tackor om cirka 12 kilo vardera. Marknadsvärdet på guldreserven motsvarar cirka 1,15 biljoner kronor.

Nästan 1.710 ton av guldet finns nu i Frankfurt, men 1.236 ton är fortfarande kvar i New York och 432 ton i London.


Utpressades – tills hon försökte ta sitt liv. Nu misstänks sju personer från bland annat Afghanistan, Rumänien och Irak för dådet.0 Plus

Här får han plötsligt nog av PK-propagandan. "En vän till mig betalar numera beskyddarpengar för att sonen inte ska bli attackerad på väg till skolan."0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Ryssland bygger nästan helt avfallsfritt kärnkraftverk

Återanvänder kärnbränslet.. Får svenska "framtidstekniken" att framstå som rena miljöboven.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Och den uteblivna utvisningen är SD:s och Kristerssons eget fel.0 

"Jag såg mig själv dö." Då dök kvinnan med kameran upp – och jagade bort araben.0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Kulturmarxistisk konsthall bryter med folkmördare. Liljevalchs avslutar sponsoravtalet med BNP Paribas.0 

11 september-attackerna knyts till misslyckad CIA-operation. Tucker Carlson aktuell med ny Youtube-dokumentärserie.0