Terrorhotet mot Sverige
Ringledaren i Sverige uppges stå IS-ledaren Abu Bakr al-Baghdadi (bilden) nära.

Uppgift: IS har två terrorceller på plats i Sverige

Publicerad 29 april 2016 kl 20.46

Inrikes. Två IS-terrorceller från Irak befinner sig i Sverige och är redo att slå till mot mjuka mål, uppger en irakisk säkerhetskälla till Expressen.

Dela artikeln

Reuters skrev tidigare i veckan om att sju till åtta IS-terrorister befann sig i Sverige för att utföra ett terrorbrott. De ska ha lämnat Irak i februari förra året och tagit sig till Sverige som asylsökare via Turkiet.

Ringledaren är Abu Musab al-Zarqawi, som står IS-ledaren Abu Bakr al-Baghdadi nära, enligt en irakisk källa till Reuters. al-Zarqawi uppges vara en veteran i rebellsammanhang och ska vid ett flertal tillfällen ha fängslats av USA under stormaktens ockupation av Irak.

Expressen, som också varit i kontakt med säkerhetstjänsten i Irak, uppger nu att gruppen är uppdelad i två mindre celler. Den ena befinner sig på en ort nära Danmark och den andra på en ort i mellersta Sverige, enligt källan.

– I båda orterna finns det islamistisk miljö som männen kan smälta in i, säger källan till Expressen.


Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

20.000 dokument släppta. Statliga programledarens försvar: Har "absolut inte" haft gruppsex med 14-åriga flickor.0 Plus

Mer från Inrikes

Energimyndigheten skänker 390 miljoner skattekronor till Stegra

Färskt jättebidrag till krisande klimatjätten.. "Statligt stöd är nödvändigt för att industrin ska lyckas med omställningen."0 

Militärforskaren: "Sverige har fler gängkriminella än soldater"

Sågar kaxiga svenska utrikespolitiken.. Militära fakta borde hindra regeringen från att spela stormakt i Baltikum, anser Johan Wennström.0 

40 bidragsmiljoner gick till illegala invandrare

Vissa vistas inte ens i landet.. Egentliga siffran kan vara betydligt högre, enligt Utbetalningsmyndigheten.0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur