Terrordåden i Frankrike, Ryssland, Sverige och Storbritannien visar att Islamiska Staten och al-Qaida "har förmåga att planera och genomföra terroristattacker i Europa", skriver det amerikanska utrikesdepartementet i en generell varning på sin hemsida.
USA påpekar visserligen att de olika ländernas regeringar arbetar med att förhindra terrorism, men uttrycker ändå oro för framtida terrorattacker.
"Amerikanska medborgare bör alltid vara uppmärksamma på möjligheten att terrorister eller självradikaliserade extremister kan utföra attacker med liten eller ingen varning", skriver USA:s utrikesdepartement och varnar särskilt för att vistas i stora folkmassor under den kommande sommarsäsongen.
Enligt varningen fokuserar terroristerna på turistorter, köpcentrum, hotell, klubbar, flygplatser och andra så kallade "mjuka mål" eller allmänna platser.
"Terrorister fortsätter att använda en mängd olika taktiker, inklusive skjutvapen, sprängämnen, fordon som ramningsanordningar samt vassa vapen som är svåra att upptäcka före en attack", påpekar det amerikanska departementet.
Varningen gäller fram till den 1 september.















