Val 2014

Vänsterextremist misshandlade SD-man på stan

Publicerad 7 september 2014 kl 17.18

Inrikes. SDU:aren och SD-politikern Jonas Andersson misshandlades under gårdagen av vänsterextremister vid ett överfall på stan. En av de utpekade angriparna har tidigare fått pris av SEB för sin så kallade kamp mot rasismen.

Dela artikeln

Andersson, som är ordförande för Sverigedemokraterna i Linköping, var på väg hem i sällskap med en vän när vänsterextremisterna plötsligt dök upp.

– Jag hade varit på krogen och druckit ett par öl. Efter att jag sagt hej då till min vän flög tre killar på mig. Två höll fast mig, den tredje slog mig med ett knytnävsslag, säger han till Aftonbladet.

Vänsterextremisterna ska ha känt igen SD-politikern och motivet måste enligt honom vara politiskt, skriver Aftonbladet.

Enligt uppgifter till Fria Tider ska huvudmannen vara en 23-årig kommunistisk aktivist inom den autonoma rörelsen med bakgrund i Iran. Han har bland annat fått ett pris på 25.000 kronor genom vänsterjippot "Artister mot nazister", där bland annat storbanken SEB deltog som sponsor.

Jonas Andersson uppger på Twitter att 23-åringen är dömd för hot på honom och en annan SD-politiker under valrörelsen 2010. Enligt Andersson finns det vittnen till lördagens händelse.


"Fabian Sköldhamns" makabra historia. Pappa högg ihjäl mamma på barnavårdscentralen – inför barnen.0 Plus

Efter invasionen av Polen. Pat Buchanan om hur andra världskriget egentligen började.0 Plus

Nyheter från förstasidan

USA: Fredsavtal nära – två frågor återstår

Kellogg anser att förhandlingarna är inne på slutspurten. "Om vi kan lösa frågorna om Donbas och Zaporizjzja tror jag att resten faller på plats av sig självt".0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0