Var fjärde rättegång ställs in

Publicerad 10 december 2012 kl 07.55

Inrikes.Allt fler rättegångar ställs in och hittills i år har nära nog var fjärde brottsmål ställts in. De vanligaste anledningarna är att man inte har fått kontakt med den tilltalade och att tolk saknas.

Gilla artikeln på Facebook

Varje dag ställs mellan 50 och 60 rättegångar i brottmål i tingsrätterna in. De senaste tre åren har antalet inställda rättegångar varit mellan 17 000 och 19 000 per år, rapporterar TT.

År 2010 beräknades genomsnittskostnaden för en rättegång som ställs in samma dag till 11 600 kronor. Varje år blir kostnaden ett par hundra miljoner kronor.

Allt större andel av rättgångarna ställs in varje år. 2010 ställdes 23,26 procent av brottsmålen in, 2011 23,74 procent och hittills i år 24,39 procent.

Den vanligaste anledningen till inställda rättegångar är misslyckad delgivning, det vill säga att man inte har fått kontakt med den tilltalade, vilket skedde i 34 procent av fallen. Den näst vanligaste är processhinder som till exempel oförutsett tolkbehov, vilket skedde i 27 procent av fallen. Övriga vanliga anledningar är sjukdom eller förhinder, vilket inträffade i 20 procent av fallen, eller att den tilltalade eller något huvudvittne inte infann sig, vilket skedde i 15 procent av fallen.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Tether hamstrar guld som en centralbank – medan bitcoin kraschar

Stablecoinjätten har blivit tung aktör på guldmarknaden.. Driver upp priset och klarar kryptoturbulensen genom sin investeringsstrategi.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

20.000 dokument släppta. Statliga programledarens försvar: Har "absolut inte" haft gruppsex med 14-åriga flickor.0 Plus

Mer från Inrikes

Starkt Sverigehat på arabiska forum

"Även om hela Sverige brinner – låt det brinna.". Vissa arabiska influerare gör knappt annat än att uppvigla mot Sverige och svenskar.0 

Energimyndigheten skänker 390 miljoner skattekronor till Stegra

Färskt jättebidrag till krisande klimatjätten.. "Statligt stöd är nödvändigt för att industrin ska lyckas med omställningen."0 

Militärforskaren: "Sverige har fler gängkriminella än soldater"

Sågar kaxiga svenska utrikespolitiken.. Militära fakta borde hindra regeringen från att spela stormakt i Baltikum, anser Johan Wennström.0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur