Var "rasistisk" mot inbrottstjuv – tvingas avgå som domare

Publicerad 3 januari 2022 kl 17.38

Utrikes. En kvinnlig domare i USA har tvingats lämna sin tjänst efter att i ett privat sammanhang ha använt ordet "nigger" för att beskriva en man som bröt sig in i hennes bostad.

Dela artikeln

I december läckte en video som visade hur Michelle Odinet, en domare i Lafayette i Louisiana, tillsammans med anhöriga roade sig med att titta på en övervakningsfilm.

Övervakningsfilmen visade hur en afrikan gjorde ett misslyckat försök att bryta sig in i Odinets bostad. Domaren hörs använda sig av ordet "nigger" när hon tittar på filmen och skrattar.

Michelle Odinet har i efterhand försvarat sig med att hon var skärrad efter inbrottet och att hon hade fått lugnande medel vid tillfället.

Domaren bönade och bad om förlåtelse för sitt ordval – men påtryckningarna från medierna och diverse antirasistiska organisationer fortsatte.

Nu har Michelle Odinet tvingats avgå från sin post som domare, rapporterar Yahoo News. Hon lovar att ägna resten av sitt liv åt att gottgöra den "smärta" som hennes ordval har orsakat.


Nyheter från förstasidan

Gangsterrappare spelade på polisens gala mot gängvåld

Bisarra upplägget på kändisgalan "Det räcker!" Initiativtagaren är dömd för att ha hotat "döda bögen" Jimmie Åkesson.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Utrikes

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Dilbert-skaparen och PK-kritikern Scott Adams är död. Ex-frun läste upp sista meddelandet i Adams direktsändning.0 

Ingen vill längre anlita Henrik Schyffert: "Väldigt tomt i kalendern". Åkte land och rike runt och sjöng invandringens lov.0