17 års kö för lägenhet på Södermalm

Publicerad 24 januari 2018 kl 09.22

Inrikes. Väntetiderna i Stockholms bostadskö slår nya rekord. Nu krävs en kötid på 17 år för att få en hyresrätt på Södermalm, rapporterar Mitt i.

Dela artikeln

Cirka 600.000 personer stod vid årsskiftet i bostadskön – en ökning med 40.000 på bara ett år – och utsikterna att kunna få en hyresrätt i Stockholms innerstad blir allt dystrare.

Ny statistik från bostadsförmedlingen visar enligt Mitt i att det nu krävs 23 års kötid för en lägenhet på Norrmalm.

Om man inte vill vänta så lång är det möjligt att istället få hyra en lägenhet bland journalister och andra vänsteraktivister på Södermalm – men då krävs att man har stått i bostadskön i 17 år.

En tvåa i den senare stadsdelen förmedlades under förra året till en person som köat i inte mindre än 34 år, skriver Mitt i.

Den som är mindre kräsen kan dock få en hyresrätt i betydligt mindre fashionabla Södertälje efter att ha köat i fem år.


Skandalen avslöjas av Riks. Mannen och hans släktingar terroriserar omgivningen – men ministern tar dem i försvar.0 Plus

Så går stöldmetoden till. Man i Stockholm tog ena kvinnan på bar gärning.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Samlas in och eldas upp – metodiskt. De ligger bakom kuppen som får lokalpolitikerna att se rött.0 

Mer från Inrikes

Sverige kan få särskild "klanpolis"

Beskedet från integrationsminister Simona Mohamsson (L).. Nu tillsätter Tidöregeringen ännu en utredning – om klaner.0 

Claes Nordmark (S) döms för sexuellt övergrepp – slipper fängelse

Ska ha "fnittrat" när kvinnan sa nej.. Åklagaren ville döma kommunalrådetet i Boden till fängelse för våldtäktsförsök.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0