18-åring åtalas – sänkte Swedbank och Nordea på nätet

Publicerad 10 oktober 2017 kl 12.30

Inrikes. En idag 18-årig man åtalas nu för flera omfattande överbelastningsattacker som genomfördes för två år sedan mot Nordeas och Swedbanks hemsidor.

Dela artikeln

Det är första gången som åtal väcks för så kallade DDoS-attacker mot svenska banker.

Attackerna genomfördes i oktober och november 2015, då den åtalade var 16 år.

Gärningarna rubriceras som grova dataintrång eftersom ett stort antal bankkunder inte kunde använda hemsidorna på avsett sätt under en lång tid.

Dessutom utfördes attackerna enligt åklagaren mot "särskilt skyddsvärda mål" och allmänhetens tillit till säkerheten i bank- och betalsystemet rubbades.

– Förundersökningen har pågått under nästan två år och har varit tekniskt mycket komplicerad. Avgörande bevisning kom under sommaren 2017 genom rättslig hjälp från både England och Frankrike, säger kammaråklagare Anna Svedin i ett uttalande.

Av stämningsansökan framkommer att den åtalade hade skrutit om attackerna på Twitter och att såväl Twitter som Skype, Gmail och Hotmail lämnade uppgifter till polisen som gjorde att han kunde identifieras.

Enligt åklagaren var syftet med brotten förmodligen bara att väcka uppmärksamhet.

– Det är ofta unga män som begår den här typen av brottslighet och det finns en viss likhet i att klottra, man sätter sin tagg på väggen. Men i det här fallet genomför man överbelastningsattacker och det får stora konsekvenser både ekonomiskt och ideellt för företag och myndigheter, säger Anna Svedin till Sveriges Radio.

Trots att hon anser att det rör sig om grova brott kommer Svedin att yrka på villkorlig dom med tanke på mannens låga ålder.


Dolda samarbetet med våldsvänstern. Mattias Karlsson anlitar Expos grundare Tobias Hübinette för att peka ut partikollegor som "extremister".0 Plus

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Inrikes

Män gripna för våldtäkt efter hörsägen

"Det är en tredjehandsuppgift".. Det är i nuläget oklart om kvinnan själv har anklagat männen för någon våldtäkt.0 

Kvinna anmälde 20 sexbrott – flera män fälldes

34-åringen: "Jag fattar att siffran provocerar".. Anmäler kollegor, chefer och bekanta – allt tas på allvar i Sverige.0 

Rönninge-offrets familj vädjar: Sluta sprida bilder

Unga kvinnans namn och bild sprids.. "Vi ber medier och allmänhet att visa förståelse och respektera vår integritet."0 

Stor mängd döda och skadade i explosion på bar i Schweiz

Ett 40-tal redan omkomna.. Majoriteten av de skadade uppges vara allvarligt skadade.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Ingen vill längre anlita Henrik Schyffert: "Väldigt tomt i kalendern". Åkte land och rike runt och sjöng invandringens lov.0 

New York Times utser groyper till årets nyord. Antisemitiska internetfenomenet toppar prestigefulla listan.0