75-åring skrek "jävla muslim" – åtalas

Publicerad 15 januari 2018 kl 15.10

Inrikes. En 75-årig man åtalas för åsiktsbrottet hets mot folkgrupp efter att ha skrikit "jävla muslim!" till en annan person i Helsingborg, rapporterar SVT Nyheter.

Dela artikeln

Det påstådda brottet ska ha begåtts i centrala Helsingborg i juni förra året.

Förutom "jävla muslim" ska 75-åringen också ha ropat ”du ska inte vara i Sverige, åk tillbaka hem” åt personen.

För detta åtalas åldringen för hets mot folkgrupp. Åklagaren anser att han har spridit "förakt för muslimer" på allmän plats, enligt SVT Nyheter.

Åldringen åtalas även för olaga hot och ofredande för att ha knuffat personen och skrivit ett brev om att han skulle "jaga" personen.

Enligt SVT Nyheter har flera personer som befann sig på plats kunnat vittna om händelsen.


Skandalen avslöjas av Riks. Mannen och hans släktingar terroriserar omgivningen – men ministern tar dem i försvar.0 Plus

Så går stöldmetoden till. Man i Stockholm tog ena kvinnan på bar gärning.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Samlas in och eldas upp – metodiskt. De ligger bakom kuppen som får lokalpolitikerna att se rött.0 

Mer från Inrikes

Sverige kan få särskild "klanpolis"

Beskedet från integrationsminister Simona Mohamsson (L).. Nu tillsätter Tidöregeringen ännu en utredning – om klaner.0 

Claes Nordmark (S) döms för sexuellt övergrepp – slipper fängelse

Ska ha "fnittrat" när kvinnan sa nej.. Åklagaren ville döma kommunalrådetet i Boden till fängelse för våldtäktsförsök.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0