Andra generationens hen-toalett invigd i Uppsala

Publicerad 25 februari 2016 kl 15.49

Inrikes. Uppsala invigde under onsdagen en ny "hen-toalett" som fokuserar på "kvinnors kroppsvätskor", rapporterar SVT Nyheter Uppsala.

Dela artikeln

Toaletten finns i en personalkorridor på Ångströmlaboratoriet i Uppsala. Den är bland annat utrustad med helkroppsspegel, nagellack, rakhyvel, bindor och deodorant.

Biträdande universitetslektor Annika Skoglund är initiativtagare till det skattefinansierade projektet.

De andra toaletterna som är samkönade är inte könsneutrala. Här finns saker som tillgodoser båda könens behov och då tänker jag framförallt på kvinnors kroppsvätskor, säger hon till SVT Nyheter Uppsala.

Annika Skoglund beskriver toaletten som "andra generationens hen-toalett".

– Det vill säga en "lipstick-hen-toalett", där man kan komma och bli inspirerad och kanske leka med sin identitet.

Under invigningen uppträdde en manlig performanceartist utklädd till kvinna i vingar och plåtbröst med nitar istället för bröstvårtor.


Hela dokumentet här. Alla metoder Lärarförbundet använder för att jaga iväg sverigedemokrater.0 Plus

"Våra eliter har förklarat krig mot oss". Det är hög tid att vi slår tillbaka, sade Eva Vlaardingerbroek.0 Plus

Ökad riskbenägenhet, lägre empati... Nu slår forskarna larm om vanliga värktabletternas okända effekter.0 Plus

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0