Annie Lööf.

Annie Lööf: "Definitivt bättre" att regera med S än ge SD inflytande

Publicerad 13 oktober 2018 kl 16.01

Inrikes. Alliansen ihop med Socialdemokraterna och Miljöpartiet måste tillsammans lösa den svenska regeringsfrågan på något sätt. Det var Centerledaren Annie Lööfs budskap under en pressträff på lördagen. Hon kan även tänka sig att sitta i en S-ledd samlingsregering.

Dela artikeln

Centerpartiet kommer inte stödja Ulf Kristerssons alternativa regeringsförslag om en moderat enparti- eller tvåpartiregering, förklarade partiledaren Annie Lööf idag.

– En sådan regering kommer förr eller senare tvingas samarbeta med SD eller ge dem inflytande. Och det är orimligt att ge Sverigedemokraterna ett veto över regeringen, sade hon.

– Valresultatet är komplicerat och skapar en komplex situation.

Men Lööf tror fortfarande på en Alliansregering.

– Centerpartiet ökade procentuellt mest av alla partier. Vi ökade mycket på grund av våra värderingar. Vi vill se en regering med förankring över blockgränsen, påpekade hon.

– Men läget är mycket bekymmersamt. Socialdemokraterna vill ju bara samarbeta om de själva får sitta i förarsätet. Även Miljöpartiet avvisar idag en Alliansregering, och jag vill hålla ihop Alliansen. Centerpartiets liberala politik ska få genomslag. Vi eftersträvar en Alliansregering, och det kräver samarbete över blockgränsen.

Ulf Kristerssons egna regeringsförslag, en "Alliansregering" utan alla Allianspartier, som han släppte på Facebook igår, sågar hon helt.

– En Alliansregering består av fyra partier. En Alliansregering med färre partier kan inte betecknas som en Alliansregering. Vi hade helst sett att Moderaterna inte lade fram dessa förslag. Men det finns ju en möjlighet för dem att dra tillbaka förslagen, sade hon.

– Vi kommer rösta nej till en moderat enpartiregering, eftersom det kräver aktivt stöd av SD.

Hennes eget alternativ är att fortsätta söka stöd över blockgränsen, och på något sätt bilda en Alliansregering. Men hon utesluter stöd av både Vänsterpartiet och Sverigedemokraterna.

– Kan inte sex partier lösa detta, så är det ett stort underbetyg för svenska politiska partier. Vi vill hålla ihop Alliansen. Vi behöver konstruktiva mellan Alliansen, Socialdemokraterna och Miljöpartiet.

På frågan om hon kan tänka sig att sätta sig i en regering med Socialdemokraterna, svarade hon jakande.

– Om det innebär en samlingsregering med flera partier från Alliansen. Men vi kommer inte bryta oss loss från Alliansen för att sitta i en S-ledd regering.

– Det är inte det bästa för Sverige, men det är en lösning. Det är definitivt bättre än att ge Sverigedemokraterna politiskt inflytande, sade hon i slutet av pressträffen om en eventuell samlingsregering ihop med andra partier så som Socialdemokraterna.


Nyheter från förstasidan

LO:s chefsekonom: SVT sprider myter om att Sverige behöver ökad invandring

Torbjörn Hållö sågar statliga jättens nya bluff. "Sverige behöver inte ökad invandring, vi behöver få de 500.000 arbetslösa i arbete."0 

Ekonominyheter

Husqvarna och ABU Garcia stänger i Sverige

"Beskedet är fruktansvärt".. Tufft för vanliga industrier i en tid av krig och bolån.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Går betydligt längre än SD – och väljarna älskar det. Majoritet för att helt enkelt skicka hem alla invandrare som går på bidrag.0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0