Bannon: Media är oppositionen

Publicerad 27 januari 2017 kl 14.35

Utrikes. En av Donald Trumps främsta rådgivare, Stephen Bannon, går till hårt angrepp mot vänstermedia som han betraktar som delaktiga i Hillary Clintons valkampanj snarare än som yttre observatörer av valdebatterna. Därför kan de, snarare än det demokratiska partiet, betraktas som det riktiga oppositionspartiet i landet, säger han i en intervju med New York Times.

Dela artikeln

En av Donald Trumps främsta rådgivare, Stephen Bannon, går till hårt angrepp mot vänstermedia. Medierna är förnedrade och borde lära sig att vara tysta och i stället lyssna ett tag, sa han i en intervju med New York Times som publicerades under torsdagen.

Uttalandena kommer efter att många medier och kändisar har angripit den amerikanske presidenten i dagarna efter installationen.

– Media här är oppositionspartiet. De förstår sig inte på det här landet. De begriper fortfarande inte varför Donald Trump är president i USA, sa Bannon i intervjun.

Han uttryckte stark kritik mot att så många medier kunde betraktas som delaktiga i Hillary Clintons valkampanj snarare än som yttre observatörer av valdebatterna. Därför är det vänstermedia, snarare än det demokratiska partiet, som kan betraktas som det riktiga oppositionspartiet.

– Medierna hade helt fel om allt. 100 procent helt fel … Det är därför ni inte har någon makt. Ni blev förnedrade, sa han.

Bannon är en av Trumps mest betrodda rådgivare och anses ha haft stort inflytande över att föra politiken i en nationalistisk riktning. Fria Tider har tidigare skrivit om hur bland annat den judiska intresseorganisationen ADL reagerade argsint när Bannon utsågs till chefsstrateg för regeringen.


Shoppar 70 tums-TV. Nu växer frågorna om Malmös hantering av socialbidrag.0 Plus

Kolumn

Västvärldens folk försvinner. Pat Buchanan om krisen som media glömde.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Frias – det var självförsvar, enligt tingsrätten. Småländska kvinnans andra ben sköts bort av en annan polis 2017.0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

11 september-attackerna knyts till misslyckad CIA-operation. Tucker Carlson aktuell med ny Youtube-dokumentärserie.0 

Styckad tonårsflicka hittad i Spotify-rapparens bil. Konsert ställs in på Fryshuset.0