Barnrånvåg på Gröna lund

Publicerad 17 juli 2012 kl 14.35

Inrikes.Barn rånar barn på åkband. Växande problem, enligt polisen.

Gilla artikeln på Facebook

Åkband till karusellerna på Gröna lund har blivit ett eftertraktat rånbyte, uppger nöjesparken och polisen till Mitt i Stockholm. De har märkt av en kraftig ökning av fall där barn rånar andra barn på åkband.

Gröna lund säger att de tar krafttag mot problemet.

– Vi har tagit krafttag, har mer säkerhetspersonal och samarbetar med polisen, säger Kicki Kollstedt, nöjesparkens marknadschef, till tidningen Mitt i Stockholm.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Nyheter från förstasidan

Tio döda i skolskjutning i Kanada

Blodbad i Tumbler Ridge. Skytten beskrivs som en kvinna i klänning med brunt hår.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Karin Månsdotters grav öppnas. Forskarna ska undersöka frillan som blev drottning.0 

Dilbert-skaparen och PK-kritikern Scott Adams är död. Ex-frun läste upp sista meddelandet i Adams direktsändning.0