Biblioteksvåldet

Bibliotek stängs på grund av ungdomsgäng

Publicerad 17 januari 2014 kl 18.03

Inrikes.Biblioteket i den utsatta Göteborgsförorten Hjällbo tvingas hålla stängt på kvällarna. Anledningen är att biblioteket terroriseras av ett "ungdomsgäng" bestående av vuxna män mellan 17 och 25 år, rapporterar GP.

Gilla artikeln på Facebook

Problemet blev så allvarligt att bibliotekets chefer insåg att det inte gick att garantera säkerheten för personalen och besökarna, som till den större delen utgörs av barn.

– De har mer eller mindre tagit över lokalen och det har gjort att vi förlorat många besökare. Vi har haft många barn som kommer hit själva eller ungdomar som pluggar här men de har blivit bortskrämda. Föräldrar har ibland förbjudit sina barn att gå till biblioteket på grund av att de inte känner sig trygga, säger bibliotekarien Karin Valestrand till GP.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Riksbankschefen: "Det är färdigsänkt"

Beskedet efter beslutet om sänkning.. Chans för ny räntehöjning redan nästa år.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Mer från Inrikes

Hemtjänstpersonal gav vårdtagare Hitlermustasch

Händelsen anmäld enligt lex Sarah.. Vårdtagaren blev mycket upprörd och slog själv larm.0 

Ja i KU till att försvåra grundlagsändringar

SD reserverade sig mot förslaget.. Ändringarna kan klubbas igenom helt redan strax efter riksdagsvalet.0 

Regeringen storsatsar mot "rasism" – igen

Skjuter till nytt storbelopp.. Så ska Tidögänget krossa "antimuslimsk rasism, antiziganism, antisvart rasism, antisemitism och rasism mot samer".0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Turk: Kulturkanonen suddar ut "mitt Sverige". Anklagas för att vara beroende av mångfald.0 

Ken Ring blir skådespelare – rollen: gängledare. Rapparens comeback i rampljuset.0