Bombterrorn

Bombdåden ökar – kriminella mer benägna skada allmänheten

Publicerad 1 oktober 2020 kl 13.30

Inrikes. Bombdåden i Sverige har ökat jämfört med samma period förra året. Samtidigt använder kriminella kraftigare sprängämnen och är mer benägna att skada allmänheten. Det visar en ny polisrapport, som Ekot tagit del av.

Dela artikeln

Fram till och med den 15 september i år har det skett över 80 bombdåd i Sverige, en handfull fler än samma period förra året.

Det är också "betydligt fler" om man går längre tillbaka i tiden, skriver SR.

Enligt en färsk rapport från polisens Nationella bombskydd har kriminella samtidigt blivit mer benägna att spränga bomber där allmänheten kan skadas.

Detta har synts det senaste året.

– Framförallt i trapphus. Det är vanligt, och det utsätter allmänheten för en stor risk. Det är trots allt en liten stund mellan att man antänder något, tills det detonerar. Risken att någon kliver ut genom dörren, går ut med hunden, eller kommer hem, är jättestor, säger Marie Borgh, chef för det nationella bombskyddet, till SR Ekot.

Dessutom har de kriminella börjat använda allt kraftigare sprängämnen, vilket polisen sett genom att analysera effekten av detonationen, alltså vilka skador som uppstått. Förvånansvärt ofta handlar det om stora skador, enligt polisen.


Familjen som flydde Sverige

Sverige tvångsplacerade henne hos arabisk bidragsfamilj. Då "kidnappade" pappan sina egna döttrar och flydde landet – nu talar hon ut i utländsk media.0 Plus

"Vad håller du på med jävla somalier?" Borlänge-familjen vågade inte bo kvar efter mardrömslika upplevelsen.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Kokainpåse hittad hos SD-riksdagskvinna

Greps för rattfylla. Nu misstänks expolisen Katja Nyberg (SD) även för narkotikabrott.0 

Ekonominyheter

Coop höjde priserna mest under 2025

Stora skillnader mellan matkedjorna.. Så mycket ökade priserna under förra året.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

"Det är så jävla vackert." Beger sig ut i vänsterextemisternas Mecka för att sprida budskapet.0 Plus

Mer från Inrikes

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Ingen vill längre anlita Henrik Schyffert: "Väldigt tomt i kalendern". Åkte land och rike runt och sjöng invandringens lov.0 

New York Times utser groyper till årets nyord. Antisemitiska internetfenomenet toppar prestigefulla listan.0