Brexit
Boris Johnson

Boris Johnson kan förbereda kupp

Publicerad 18 juli 2018 kl 10.55

Utrikes. För nio dagar sedan lämnade Boris Johnson som utrikesminister efter oenigheter med premiärminster Theresa May om Brexit. I dag kommer han att hålla ett avgångstal i underhuset som kan bli början på slutet för May.

Dela artikeln

Onsdagen innehåller flera tuffa moment för premiärminister Theresa May.

Först blir hon utfrågad av parlamentarikerna i det brittiska underhuset. Detta förväntas bli besvärligare än vanligt då hon tvingats kompromissa bort mycket av sin egen politik för att klara en omröstning om EU:s tullar häromdagen.

Sedan ska hon stå till svars inför sin egen partigrupp som förväntas vara mycket hård och aggressiv, då skillnaderna i synen på Brexit i det närmaste delat det konservativa partiet i två läger.

Till detta läggs dessutom att Boris Johnson, som lämnade utrikesministerposten i förra veckan på grund av meningsskiljaktigheter om Brexit, kommer att hålla sitt avgångstal i dag.

Detta ses av flera personer med kontakter och insyn i regeringen som ett första steg mot att utmana May om premiärministerposten, rapporterar Sky News.

Talet förväntas bli mycket explosivt och kritisera regeringens politik, utan att angripa May personligen.

Många drar paralleller till det tal som Geoffrey Howe höll efter att han lämnat posten som biträdande premiärminister i Margaret Thatchers regering 1990.

Talet utlöste en strid om ordförandeskapet i det konservativa partiet, vilket ledde till Thatchers avgång tre veckor senare.


Nyheter från förstasidan

Så ska USA stötta Europas invandringskritiker

Så ska EU-regeringar pressas att sluta byta ut sina befolkningar. "Vi uppmuntrar er regering att säkerställa att politiken skyddar era medborgare från konsekvenserna av massmigration."0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

20.000 dokument släppta. Statliga programledarens försvar: Har "absolut inte" haft gruppsex med 14-åriga flickor.0 Plus

Mer från Utrikes

USA: Nu är det nästan bara boomers som stöttar Israel

Stödet har kollapsat totalt.. Även yngre republikaner sympatiserar nu mer med palestinierna än med israelerna.0 

Regeringen överens med Syrien om att utvisa 128 brottslingar

Har haft samtal om återvandring med nya jihadiststyret.. "Man kan inte vänta sig miljoner från det svenska folket om man inte tar emot sina egna medborgare."0 

Adolf Hitler ställer upp för omval

Han är tillbaka.. Fick 84,88 procent av rösterna sist – och lanserade satsning mot "toxisk manlighet".0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur