Bilen stod parkerad på Hotell Hjalmars innergård.

Brandattack mot hotell i Örebro natten till idag

Publicerad 5 maj 2016 kl 15.13
Av Mattias Albinsson

Inrikes. Hotell Hjalmar i centrala Örebro utsattes natten till torsdagen för en misstänkt brandattack.

Dela artikeln

En bil som stod parkerad på hotellets innergård började strax före klockan två på natten brinna. Branden spred sig därefter till hotellets fasad och vidare in i ett hotellrum, skriver polisen på sin hemsida.

En person skadades av glassplitter och fördes med ambulans till sjukhus. Hotellets 35 hotellgäster evakuerades men skadorna på det blev begränsade.

– Vad jag förstår är gästerna tillbaka. Det är ett visst område som är avspärrat, men i övrigt går det bra att bo på hotellet, berättar Per Bjurström på Örebropolisen för Fria Tider.

Polisen misstänker att branden var anlagd och berättar att den bil som branden började i har koppling till hotellet.

– Att bilen fanns där är helt legitimt, det är inga konstigheter med det. Det finns inga misstankar mot den som har brukat bilen, säger Bjurström.

Polisen rubricerar branden som grov mordbrand. Ingen har ännu gripits för den.


Hela dokumentet här. Alla metoder Lärarförbundet använder för att jaga iväg sverigedemokrater.0 Plus

"Våra eliter har förklarat krig mot oss". Det är hög tid att vi slår tillbaka, sade Eva Vlaardingerbroek.0 Plus

Ökad riskbenägenhet, lägre empati... Nu slår forskarna larm om vanliga värktabletternas okända effekter.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Mer från Inrikes

Majoritet av högerväljarna kritiska till Israel

Svenska opinionen allt mer negativ.. Majoritet av KD:s och SD:s väljare har "bristande vandel"-åsikter om Israel nu.0 

Ytterligare nio miljarder till Ukraina

18 Archerpjäser försvinner.. Stödet bygger på en överenskommelse mellan regeringen och Sverigedemokraterna.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Ken Ring blir skådespelare – rollen: gängledare. Rapparens comeback i rampljuset.0 

Björn Söder släpper AI-låt om kärleken till Israel. Även en Karl XII-låt har släppts.0