Det första larmet inkom enligt polisen klockan 01.24 efter att det startats en brand i receptionen på polishuset, som ligger i stadshuset. Skadorna uppges dock ha blivit begränsade.
– Det är mest troligt en molotovcocktail som kastats in, säger Magnus Lörd, inre befäl vid polisen i Helsingborg, till Kvällsposten.
I samband med branden hos polisen brann även en bil o soptunna intill stadshuset, enligt polisen.
Klockan 02.10 kom larm om ännu ett brandattentat, denna gång mot ett soprum i ett flerfamiljshus på Storgatan. Det ska ha brunnit rejält men brandkåren lyckades släck lågorna innan de hunnit sprida sig.
Då kom nästa larm, klockan 03.11 Flera rutor hade krossats på Kullaskolan och någon hade hällt in brännbar vätska men misslyckats med att starta en brand.
Polisen är nu intresserad av tips från allmänheten om attentaten.
– Vi misstänker inte att bränderna är anlagda utan det är konstaterat, säger polisens presstalesman Stephan Söderholm till Göteborgs-Posten.