Val 2018
Centerpartiets ledare Annie Lööf.

Centern: Rösta på oss – så räddar vi Sverige

Publicerad 23 mars 2018 kl 17.11

Inrikes. Under fredagen lanserade Centerpartiet sin valparoll "Framåt", som är inspirerad av Emmanuel Macrons och Barack Obamas valkampanjer. Enligt partiet måste det till ett maktskifte i Sverige för att landets välfärd och trygghet ska säkras. Centern betonar att man ser Sverigedemokraterna som en av sina främsta motståndare i valet, skriver TT.

Dela artikeln

Centerpartiet lanserade idag sin valparoll "Framåt", som är inspirerad av den franske presidenten Emmanuel Macrons kampanj "En Marche!", som betyder just framåt på franska.

– Vi tror inte att vi är några nya En marche, men det är ingen dålig inspirationskälla, säger C:s partisekreterare Michael Arthursson till nyhetsbyrån TT.

Men partiet hämtar även inspiration från Barack Obamas kampanj från 2012, som hette "Forward", som ju också betyder framåt på engelska.

Centerpartiet tänker lägga hela 70 miljoner kronor på sin kampanj, en siffra som är ungefär lika stor som inför det förra valet 2014.

Hälften av pengarna ska gå till marknadsföring, där man kommer satsa mer på digital reklam och på att vara ännu mer aktiva i sociala medier, där Sverigedemokraterna idag är överlägsna.

Centern pekar ut just SD som en av sina "huvudmotståndare" i valet. Enligt TT har Centern rentav "siktet inställt" på Sverigedemokraterna. Men man vill även besegra Socialdemokraterna.

Centerpartiet hävdar att varken den nuvarande regeringen eller Sverigedemokraterna är förmögna att styra Sverige. Det budskap man därför tänker gå ut med inför valet, förutom valparollen "Framåt", är att det behövs ett regeringsskifte i Sverige för att säkra landets framtid.

Enligt Centerpartiet klarar den rödgröna regeringen inte av att lösa Sveriges pågående samhällsproblem. Det måste till en rörelse som Centern för att lösa den så kallade integrationen, de växande vårdköerna och otryggheten i landet, anser i varje fall partiet självt.

Dessutom har nu Centern märkt en potential att ta väljare över blockgränsen. Enligt partisekreterare Michael Arthursson är framför allt Miljöpartiets väljare intresserade av att gå över till Centerpartiet. Även kvinnor i storstäder uppges vara en trogen väljargrupp som kan tänka sig att stödja partiets invandringsliberala politik.


"Våra eliter har förklarat krig mot oss". Det är hög tid att vi slår tillbaka, sade Eva Vlaardingerbroek.0 Plus

Nya interaktiv karta visar snabba trenden. Även stora delar av Stockholm domineras nu av personer med utländsk bakgrund.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Slumvärd i Rosengård döms till fängelse

Sapko Sinani (C) levde i överflöd och köpte lyxbilar. Samtidigt bodde hans hyresgäster i mögliga lägenheter utan värme och vatten.0 

Ekonominyheter

Stockholmsbörsen väntas falla imorgon – men inte detta bolag

Trump skapar osäkerhet bland USA:s allierade.. Svenska jätten vinnare när Grönland kraschar förtroendet för amerikansk försvarsindustri.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Inrikes

Sverige skickar stridsflyg till Island

Ska delta i Natos incidentberedskap.. "Vi vet att Ryssland har ambitioner i Arktis."0 

S svänger – öppnar för att klippa gängtoppars pass

Stöttar nu Tidöförslaget.. "Gängkriminaliteten kryper in i våra system, i domstolar, i politiska partier."0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Dilbert-skaparen och PK-kritikern Scott Adams är död. Ex-frun läste upp sista meddelandet i Adams direktsändning.0 

Ingen vill längre anlita Henrik Schyffert: "Väldigt tomt i kalendern". Åkte land och rike runt och sjöng invandringens lov.0