Centerpartiets kansli bombarderas med skor

Publicerad 28 april 2018 kl 09.32

Inrikes. Efter Centerns beslut att låta 9.000 afghanska män utan asyl stanna i Sverige bombarderas nu partikansliet med skor. Anledningen är ett gammalt uttalande från Annie Lööf.

Dela artikeln

– Jag äter hellre upp min högra sko än blir ett stödhjul åt Socialdemokraterna.

Så sade Annie Lööf 2013, och nu anser många att det var precis vad hon blev när hon i veckan meddelade att hennes parti kommer rösta för regeringens lagförslag om att låta 9.000 "ensamkommande" få vara kvar i Sverige till en direkt kostnad av 2,9 miljarder kronor.

Därför har människor nu börjat skicka gamla skor till Centerpartiets kansli i Stockholm, för att Lööf ska ha något att äta.

– Det här är mest lite tramsigt. Det sker betydligt värre saker på nätet. Och vi är övertygade att vi tagit rätt beslut, vi har fått väldigt många reaktioner, många positiva, och många negativa, säger Centerpartiets partisekreterare Michael Arthursson till SVT.

I sociala medier skojas det också friskt.


Hela dokumentet här. Alla metoder Lärarförbundet använder för att jaga iväg sverigedemokrater.0 Plus

"Våra eliter har förklarat krig mot oss". Det är hög tid att vi slår tillbaka, sade Eva Vlaardingerbroek.0 Plus

Ökad riskbenägenhet, lägre empati... Nu slår forskarna larm om vanliga värktabletternas okända effekter.0 Plus

Nyheter från förstasidan

USA terrorstämplar AFA

Ödesdigert besked – om de hamnar på USA:s terrorlista. I så fall kan Expressen, Bonniers och andra finansiärer ligga pyrt till.0 

Ekonominyheter

Småsparare "missar tåget" när BRICS-länderna hamstrar guld

Centralbankerna köper – "oavsett pris".. BRICS-länderna har fortfarande en för låg andel guld i sina reserver jämfört med väst, säger Peter Schiff.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Mer från Inrikes

7.000 kronor lägre pension och 2.000 kronor högre skatt varje månad

Reinfeldt: "Det går åt rätt håll".. Förre statsministerns löfte om att "jobba till 75" rycker allt närmare.0 

"Risk för korrupta opinionsmätningar 2026"

Nu lyfts riskerna för manipulation.. "Kan opinionsundersökningar bidra till politisk korruption i väst? Svaret är dessvärre ja".0 

Björn Borg var nära att knarka ihjäl sig

Berättar själv i ny bok.. "Farlig kombination av droger, piller och alkohol som ledde till att jag blev medvetslös".0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Ken Ring blir skådespelare – rollen: gängledare. Rapparens comeback i rampljuset.0 

Björn Söder släpper AI-låt om kärleken till Israel. Även en Karl XII-låt har släppts.0