Foreignoffice/CC-BY-ND

Drottningens regeringstal: Dags att avskräcka tärande invandrare

Publicerad 8 maj 2013 kl 17.26

Utrikes.Det har blivit dags för Storbritannien att reformera sin invandringspolitik så att tärande invandrare avskräcks från att resa till landet. Det var en av huvudpunkterna när drottning Elizabeth höll sitt regeringstal idag.

Gilla artikeln på Facebook

"Regeringen ska ta fram ett lagförslag som ytterligare förändrar Storbritanniens regelverk för invandring. Förslaget ska säkerställa att det här landet lockar till sig människor som bidrar och avskräcker de som inte gör det", hette det bland annat i drottningens officiella regeringsförklaring idag, skriver The Guardian på nätet.

Vidare lovade drottningen att den nya regeringen ska minska brottsligheten och skärpa den nationella säkerheten, och att Storbritannien ska fortsätta sin militära närvaro i MENA-området och Afghanistan. Precis som i Sverige är Storbritannien främst en konstitutionell monarki, och drottningens tal idag återspeglar mer David Camerons regerings­plattform än drottningens personliga åsikter.

Invandringen till Storbritannien har präglats av arbetskraftsinvandring från Polen och andra östeuropeiska länder, samt en stor invandring från tidigare brittiska kolonier. Arbetskrafts­invandringen från Europa har fått kritik främst från fackföreningshåll och brittiska arbetare. Dessutom har landet en stor bidragsinvandring från Mellanöstern och Asien, främst pakistanier. Den pakistanska gruppen har uppmärksammats i brittisk media för sitt höga beroende av bidrag och sin omfattande vålds- och sexualbrottslighet. Därför har denna typ av invandring kommit att kritiseras från höger till vänster i Storbritannien.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Nyheter från förstasidan

Varberg Bois: "Inga belägg" för att AFA-ledaren är extremist

Klubben missnöjd med Christian Petersons avslöjande. "Tyvärr är det många som tror att det den här journalisten skriver är sant".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Kulturmarxistisk konsthall bryter med folkmördare. Liljevalchs avslutar sponsoravtalet med BNP Paribas.0 

11 september-attackerna knyts till misslyckad CIA-operation. Tucker Carlson aktuell med ny Youtube-dokumentärserie.0