Asylkaoset
Migranter ska omfördelas mellan EU-länderna, men Polen, Ungern, och Tjeckien säger nej tack.

EU inleder rättsprocess mot länder som inte tagit emot tillräckligt många asylsökare

Publicerad 13 juni 2017 kl 17.01

Inrikes. EU-kommissionen har inlett rättsliga åtgärder mot tre EU-medlemsstater, Polen, Ungern, och Tjeckien, för att dessa inte tagit emot tillräckligt många asylsökare, rapporterar RT.

Dela artikeln

Länderna anklagas för att inte uppfylla sina skyldigheter när det gäller att ta emot asylsökare som kommit till Europa.

De tre EU-staterna har agerat "i strid med sina lagliga skyldigheter", säger kommissionen i ett uttalande.

Enligt en överenskommelse inom EU så ska asylsökare omfördelas mellan medlemsstaterna. Men Polen, Ungern, och Tjeckien har vägrat godkänna beslutet och har således inte tagit emot en enda av dessa asylsökare. Länderna anser att invandringen leder till för stora samhällsproblem.

Därför inleder nu EU-kommissionen ett så kallat överträdelseärende mot länderna, en process som kan sluta i EU-domstolen.

– De här länderna har inte gjort någonting sen mer än ett år tillbaka, säger EU-kommissionären Dimitris Avramopoulos enligt Ekot.

Hittills har nästan 21.000 asylsökare fördelats över hela Europa, cirka 14.000 från Grekland och resten från Italien.

Men totalt ska 160.000 flyktingar omfördelas mellan EU-länderna.

Sveriges regering har pliktskyldigt gått med på att ta emot cirka 2.000 syriska och afrikanska asylsökare som anlände till Grekland och Italien 2015. De skickas med direktflyg till norra Sverige, och idag tisdag landar det första planet på Luleå Airport. Var tredje vecka ända fram till oktober kommer nya plan med hundratals asylsökare landa i Luleå.


Ekonominyheter

Millennials har sämst ekonomi – boomers bäst

Även bland yngre ser det ljusare ut.. Men svenskar i nedre medelåldern har det tufft, visar en ny rapport från Swedbank.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Kritiserade diagnosen utbrändhet går i graven

Unika svenska "sjukdomen" avskaffas.. Idag sjukskrivs 20.000 personer per år – nästan bara kvinnor – för "utmattningssyndrom".0 

Liberalerna ångrar liberalismen

"En starkare stat är nödvändig i kampen mot antisemiter".. Johan Pehrson öppnar för att återförstatliga mycket som sålts ut till underpris.0 

Kommunalt badhus i Kiruna kostade 60.000 kronor per skattebetalare

Notan: 1,4 miljarder.. Kommunala utjämning(s)systemet in action – du betalar.0 

Vetenskap

KI-larmet: Fluorid i dricksvattnet gör barn dumma i huvudet. Gäller även vid låga halter, enligt nya svenska studien.0 

Antalet unga tjockisar skenar. Sveriges ungdom blir snabbt fetare – dramatisk ökning på 20 år.0 

Kultur

SD-profilen: Gråsuggan i Lund "ett övergrepp". Ekeroth kritiserar kommunen efter omstridda bygget.0 

Amerikanska rapparen: Svenskar är "rasister", "fula, blonda grisar" – nu flyttar hon hit. Provokatören Azealia Banks, 33, köper bostad i fiendens huvudstad.0