Asylkaoset
Migranter ska omfördelas mellan EU-länderna, men Polen, Ungern, och Tjeckien säger nej tack.

EU inleder rättsprocess mot länder som inte tagit emot tillräckligt många asylsökare

Publicerad 13 juni 2017 kl 17.01

Inrikes. EU-kommissionen har inlett rättsliga åtgärder mot tre EU-medlemsstater, Polen, Ungern, och Tjeckien, för att dessa inte tagit emot tillräckligt många asylsökare, rapporterar RT.

Dela artikeln

Länderna anklagas för att inte uppfylla sina skyldigheter när det gäller att ta emot asylsökare som kommit till Europa.

De tre EU-staterna har agerat "i strid med sina lagliga skyldigheter", säger kommissionen i ett uttalande.

Enligt en överenskommelse inom EU så ska asylsökare omfördelas mellan medlemsstaterna. Men Polen, Ungern, och Tjeckien har vägrat godkänna beslutet och har således inte tagit emot en enda av dessa asylsökare. Länderna anser att invandringen leder till för stora samhällsproblem.

Därför inleder nu EU-kommissionen ett så kallat överträdelseärende mot länderna, en process som kan sluta i EU-domstolen.

– De här länderna har inte gjort någonting sen mer än ett år tillbaka, säger EU-kommissionären Dimitris Avramopoulos enligt Ekot.

Hittills har nästan 21.000 asylsökare fördelats över hela Europa, cirka 14.000 från Grekland och resten från Italien.

Men totalt ska 160.000 flyktingar omfördelas mellan EU-länderna.

Sveriges regering har pliktskyldigt gått med på att ta emot cirka 2.000 syriska och afrikanska asylsökare som anlände till Grekland och Italien 2015. De skickas med direktflyg till norra Sverige, och idag tisdag landar det första planet på Luleå Airport. Var tredje vecka ända fram till oktober kommer nya plan med hundratals asylsökare landa i Luleå.


Nyheter från förstasidan

Här lär sig Luna gå igen – tre år efter Abushis bestialiska våldtäkt

Kämpar på – med svåra hjärnskador. Tre år efter Abushi Kamals bestialiska överfall är Luna 12 år och försöker fortfarande lära sig gå.0 

Ekonominyheter

Fortsatt kyligt på bostadsmarknaden

Tuffast för lägenheter.. "Bara att konstatera att det är fortsatt kräftgång."0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Nedslående beskedet från Lytens vd. "Jag har redan bett våra samarbetspartners att titta på detta."0 Plus

Mer från Inrikes

Nazistisk granskning kan avslöja frimurarna

Forskare: "Kan finnas hemligheter".. Nu går de igenom handlingarna från tredje riket på nytt.0 

Toppglobalist tar över på World Economic Forum

BlackRocks vd kliver fram.. Ska ratta organisationen som samlar och koordinerar politiker västvärlden över.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Mikael Wiehe: Jag har alzheimer. Ger beskedet i Sommar i P1.0 

Mysterium omger American Eagles reklam. Modejätten pissade vänstern i ansiktet.0