Den omstridda bronssoldaten på sin nya plats.
Jens-Olaf Walter/CC-BY-NC

Estland döms för omstridd statyflytt

Publicerad 29 mars 2013 kl 05.14

Utrikes.Estland ska betala 50 000 euro till de personer som skadades när de försökte hindra flytten av en kommunistisk staty i Tallinn 2007. Det har Europadomstolen för mänskliga rättigheter bestämt.

Gilla artikeln på Facebook

Statyn, som är i brons, är ett monument från tiden då landet ingick i Sovjetunionen och föreställer en soldat ur Röda armén. När myndigheterna 2007 skulle flytta monumentet från en central plats i Tallinn till en mer undanskymd plats uppstod kravaller, framförallt på grund av att grupper av etniska ryssar ur nätverket bronssoldatens försvarare försökte förhindra flytten.

Europadomstolen fastslår nu att bronssoldatens försvarare fick sina mänskliga rättigheter kränkta i samband med kravallerna och förpliktigar Estlands myndigheter att betala ersättningar på 50 000 euro till de personer som blev skadade i sammanstötningarna.

Drygt 160 personer ådrog sig skador i samband med kravallerna. Den ryske medborgaren Dmitrij Ganin omkom under sammanstötningarna och omständigheterna kring hans död är fortfarande oklara. Händelsen har gett upphov till stora spänningar mellan Ryssland och Estland.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

"Fabian Sköldhamns" makabra historia. Pappa högg ihjäl mamma på barnavårdscentralen – inför barnen.0 Plus

"Myt" att svenska politiker bestämmer i landet. I själva verket styr USA och storfinansen, uppger Cevians vd Christer Gardell.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Krävs på svar om S-kommuner som vägrar återvandring

Forssell: "Det är helsnurrigt". Flera S-kommunalråd vägrar samarbeta med regeringen om att återvandra bidragsinvandrare.0 

Ekonominyheter

Inflationen ligger still: "Oväntat"

Dödläget.. "De flesta prognosmakare hade räknat med att inflationen skulle fortsätta nedåt."0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Försöker med "Expo-metoden" – blir krossad. Nu hyllas Sweeney för kommentaren som får reportern att kasta in handduken direkt.0 Plus

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

Här vigs gayparet av Nordiska Asa-samfundet. Sasha och Justin reste hela vägen från Frankrike.0 

Rapfritt i USA-toppen – för första gången sedan 1990. Inte en enda rappare på Billboard topp 40.0