Ur SVT

Kvinna uthängd för slarv med rakningen

Publicerad 13 mars 2012 kl 01.04

Inrikes.En kvinna med orakade armhålor fastnade på bild när hon stod och hoppade efter uppmärksamhet under Melodifestivalfinalen. Nu ifrågasätter allt fler om beteendet verkligen är okay.

Gilla artikeln på Facebook

"Vad tycker mina läsare? Är det okej att som tjej strunta i att raka armhålorna när man riskerar att synas framför hela svenska folket?", skriver den liberale modebloggaren Dennis Maglic i ett inlägg där han också postar en pixlad bild på den lurviga kvinnan.

Riktigt lika pixlad vad emellertid inte den bild som senare postades på Facebook, och som i dagsläget har tiotusentals delningar på det sociala nätverket. Helt klart är i alla fall att en majoritet av de som tyckt till om bilden anser att håriga tjejer inte är okay.

Skällsorden variera från "äckligt och ohygieniskt" till "feministiskt" och ännu värre glåpord. Nu uppmärksammar även SVT hur Facebook gått till storms mot den orakade kvinnan.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Ekonominyheter

Arbetslösheten närmar sig 10 procent

Dystra siffrorna.. Nu räknas 559.000 personer som arbetslösa i Sverige.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Utländska turister kan varken ta ut pengar eller använda "Swish". "De kan inte förstå hur det kan vara så svårt att få tag på kontanter."0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Hulk Hogan är död. Amerikanska wrestlingikonen har avlidit efter hälsorykten.0 

Björn Skifs har fått pannlobsdemens – avslutar karriären. Kliver av scenen efter över 60 år i rampljuset.0