Den franska tidningen Le Figaro rapporterar om filmen som uppges visa att det var AFA-anhängaren Clément Méric, och inte den mordåtalade skinnskallen Esteban Morillo, som startade det bråk som ledde till att Méric omkom den 6 juni i år.
Nyheten om att skinnhuvuden anfallit en ung vänsteranhängare och misshandlat honom till döds fick stor spridning även internationellt och i Frankrike förbjöds den högerextrema organisationen "Den trejde vägen" som ett direkt resultat av händelsen.
Såväl den sittande socialistregeringen som mer vänsterextrema grupperingar har varit snabba med att försöka plocka politiska poäng på dödsfallet.
"Vänstern i Frankrike verkar försöka förvandla Méric till något av en Horst Wessel och/eller Kristus-figur för sin rörelse", skriver en franskspråkig läsare i ett mejl till Fria Tider.
Den nu offentliggjorda videon (ej på nätet) kommer att väga tungt i utredningen av den militante antifascisten Clément Mércis död, enligt den franska tv-kanalen RTL. Det var RTL som först publicerade informationen om videon i tisdags.
På videon tycks man enligt RTL kunna se hur en aggressiv Clément Méric först ger den högerextreme Esteban Morillo ett knytnävsslag bakifrån och hur han sedan hamnar i konflikt med två andra angripare. Morillo vänder sig då om och ger den unge vänsterextremisten ett slag med högerhanden för att försvara sig, vilket lämnar AFA-mannen liggande på marken.