Arkivbild.

Gäng rånade 43-årig man i Malmö – hotade skära halsen av honom

Publicerad 14 september 2017 kl 09.15

Inrikes. Under natten till torsdag rånades en 43-årig man av fyra personer i Södra Sofielund i Malmö. Under rånet pressade gärningsmännen en kniv mot halsen på honom.

Dela artikeln

Det var vid 01-tiden i natt som polisen larmades om ett rån på Bragegatan i Malmö.

En 43-årig man var på väg hem när han plötsligt blev stoppad av två män som frågade efter vägen. Sedan anslöt ytterligare två män. 

En av gärningsmännen tryckte då en kniv mot mannens hals medan de tre andra sökte igenom hans kläder efter pengar och värdesaker. 

Gärningsmännen tog mannens mobiltelefon, plånbok med innehåll samt hans halsband och armband. Sedan försvann de från platsen.

I samband med rånet fick offret ett märke på halsen av kniven.

Händelsen rubriceras som rån, men polisen har inte gripit någon. Man har inte heller gått ut med något signalementet på förövarna.


Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0