Göteborgspolitiker ger pengar till Expo efter SD-maraton

Publicerad 15 december 2014 kl 08.22

Inrikes. Efter Sverigedemokraternas julbordskupp i kommunfull­mäktigemöte i Göteborg har de rödgrönrosa gruppledarna beslutat att efterskänka hela eller delar av sitt arvode för mötet till vänsterextrema Expo.

Dela artikeln

Det var i torsdags som SD, i protest mot att partiet inte fick några platser i elva nämnder, begärde sluten omröstning i nästan alla personval. Resultatet blev att mötet höll på fram till klockan två på natten.

"Det senaste fullmäktigemötet resulterade i ett 13 timmar långt möte på grund av att Sverigedemokraterna begärde sluten omröstning i nästan alla personval, trots att de på förhand visste att de skulle förlora omröstningarna", skriver Socialdemokraterna i Göteborg på Facebook.


Nyheter från förstasidan

Lavrov: EU och Nato har förklarat krig mot Ryssland

Nya tonläget i Kreml. Europa deltar nu aktivt i kriget, enligt ryske utrikesministern.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Styckad tonårsflicka hittad i Spotify-rapparens bil. Konsert ställs in på Fryshuset.0 

Turk: Kulturkanonen suddar ut "mitt Sverige". Anklagas för att vara beroende av mångfald.0