Mikaelzellmann/CC-

Wilders talar för Tryck­frihets­sällskapet

Publicerad 24 oktober 2012 kl 19.44

Inrikes.Den islamkritiske nederländske partiledaren Geert Wilders kommer att tala för Tryckfrihetssällskapet i Malmö på lördag, skriver sällskapet i ett meddelande.

Gilla artikeln på Facebook

Geert Wilders ska bland annat tala om hur han ser på islamisering under föreläsningen.

Sällskapet uppger att föreläsningen kommer att ske "under stort säkerhetspådrag" och att "på grund av hot från extremistiska vänsteraktivister kommer vi inte att avslöja platsen för mötet förrän ett par dagar innan det är dags".

Ordförande för Tryckfrihetssällskapet är Ingrid Carlqvist, som också är chefredaktör i svenska delen av tidningen Dispatch International.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Karin Månsdotters grav öppnas. Forskarna ska undersöka frillan som blev drottning.0 

Dilbert-skaparen och PK-kritikern Scott Adams är död. Ex-frun läste upp sista meddelandet i Adams direktsändning.0