Störst höjning sker i Mullsjö kommun.

58 kommuner måste höja skatten nästa år

Publicerad 3 december 2018 kl 13.27

Ekonomi. Ett stort antal kommuner höjer skatten under nästa år. Det visar en färsk kartläggning från Skattebetalarnas förening. "Att kommunerna står inför svåra ekonomiska tider är tydligt", skriver man i ett pressmeddelande.

Dela artikeln

Det är Skattebetalarna som genom en enkät till landets kommuner och landsting kartlagt var skatten höjs och sänks under 2019.

Störst höjning sker i Mullsjö och Vetlanda med vardera en procentenhet, följt av Staffanstorp och Jönköping med 0,89 respektive 0,80 procentenheter.

Störst sänkning sker i Österåker och på Orust med vardera 0,25 procentenheter följt av Lidingö med 0,20 procentenheter.

– Vår granskning visar att en tuff ekonomisk situation väntar på flera håll. Det hand­lar om svåra beslut om besparingar. Därför är det ännu viktigare att kommu­nerna jobbar med effek­tivisering och att göra rätt prioriteringar, säger Skattebetalarnas chefsekonom Sofia Linder.

Endast sex kommuner kommer sänka skatten.

– Att så många kommuner nu höjer skatten visar på vikten av att kommunerna fokuserar på sitt kärnuppdrag: skola, äldreomsorg och lokal infrastruktur. Tveksamma prestigeprojekt som kostar invånarna stora summor måste skäras bort. Kommuninvånarna måste kunna räkna med att få ut mesta möjliga välfärd av varje skattekrona innan de tvingas betala fler, säger Sofia Linder.

Resultatet baseras på en "omfattande kartläggning". Dels alltså en enkätstudie som besvarats av 166 kommuner och 14 landsting, som sedan kompletterats med protokolluppgifter från kommun- och landstingsfullmäktige avseende beslut eller förslag om skattesats 2019. Kartläggningen omfattar samtliga kommuner och landsting.


Folkutbytet

Videon väcker uppståndelse. "Svenskar och svenska flaggor var i princip obefintliga."0 Plus

Nyheter från förstasidan

Åkesson sågar Bohlin-cirkus: "Ni bad om det här"

Kritiserar politikernas plötsliga problem med invandringen. Sågar tanken på att vanligt folk skulle vara "mindre skyddsvärda" mot "mellanösternbeteende".0 

Ekonominyheter

Centralbanker kräver ökad invandring

Ledande centralbankschefernas appell.. Fortsatt tillväxt kräver fortsatt inflöde från tredje världen, enligt "experterna".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur