Här mörkar Expressen signalementet på sexbrottslingen

Publicerad 11 juli 2013 kl 14.58

Media.Polisen i Karlstad har i ett meddelande till allmänheten gått ut och varnat för en sexbrottsling som antastat flera kvinnor och vill att ytterligare offer ska höra av sig – men när Bonnierägda Expressen återger detta väljer man att utelämna att mannen är mörkhyad.

Gilla artikeln på Facebook

Polisen misstänker att minst elva fall av sexuellt ofredande begåtts av samme gärningsman – som fått namnet "Cykelmannen", då han flera gånger angripit kvinnorna från sin cykel.

Han har i huvudsak riktar in sig på kvinnor som är ute och motionerar på olika sätt, vilket Fria Tider skrev om i tisdags.

Gärningsmannen ofredar kvinnorna genom att slå eller nypa dem i baken, men i två fall har dessa handlingar följts upp av att gärningsmannen överfallit kvinnorna och därigenom fått ner dem på marken.

Polisen har vänt sig till allmänheten med en vädjan om att ytterligare offer för mannens angrepp ska höra av sig till polisen och varnar för att det finns en risk att mannens brottslighet kan bli allvarligare om han inte grips.

"Mannen uppges vara mellan 16 och 30 år gammal", skriver Expressen i sin artikel om fallet och utelämnar viktiga delar av polisens efterlysning, att mannen är mörkhyad och mellan 170 och 180 cm lång.

De kvinnor som vill veta hur Cykelmannen kan se ut hänvisar istället Expressen till andra medier.

Läs också:
Södermalmpolisen skrev ”romsk” i signalement – innerstadsjournalister blev vansinniga


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Varningen: Radera omedelbart. Gör hemliga ljudinspelningar var femtonde minut och skickar dem vidare till okänd ort.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ryssland: Luhansk nu helt under vår kontroll

Uppger sig till slut helt ha erövrat regionen. "Folkrepubliken Luhansks territorium är helt befriat – 100 procent."0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Media

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0