USA-valet

Hillary ångrar att hon kallade Trumps supportrar "sorgliga"

Publicerad 11 september 2016 kl 09.46
Av Mattias Albinsson

Utrikes. Demokraternas presidentkandidat Hillary Clinton ångrar ett påhopp på mot­kandidaten Donald Trumps supportrar, skriver AP.

Dela artikeln

Under en debatt i fredags påstod hon att hälften av Trumps väljare kan stoppas i en "korg av sorliga".

– Man kan stoppa hälften av Trumps väljare i vad jag kallar en korg av sorgliga, sade hon och tillade:

– De är rasister, sexister, homofober, främlingsfientliga, islamofober och så vidare.

Därefter fortsatte hon ett resonemang om att den andra halvan av väljarna känner att regeringen och ekonomin svikit dem.

– De är desperata efter förändring, sade Hillary.

Donald Trump reagerade på attacken och på Twitter kallar han den för en förolämpning av "miljoner underbara hårt arbetande amerikaner". Den 70-årige republikanens kritiker menar emellertid att han, med tanke på sina egna uttalanden, är fel person att reagera på påhopp och förolämpningar under valkampanjen.

Under gårdagen backade Hillary Clinton från sina ordval.

– Igår kväll var jag grovt generaliserande och det är aldrig bra att vara. Jag ångrar att jag sade hälften, det var fel, säger den 68-årige kandidaten nu.

Samtidigt tycker hon att ordet "sorglig" beskriver Trumps kampanj på ett bra sätt.

– Han har i stort byggt sin kampanj på fördomar och paranoia och gett hatiska synsätt och röster en nationell plattform. Bland annat genom att retweeta extrema fanatiker med några få dussin följare och sprida deras budskap till 11 miljoner människor, säger Hillary Clinton.

Enligt Real Clear Politics krymper just nu gapet mellan de båda president­kandidaterna i opinions­mätningarna. Clinton har i medeltal ett övertag på 2,7 procent­enheter, men i exempelvis CNN:s senaste mätning leder Trump.


"Våra eliter har förklarat krig mot oss". Det är hög tid att vi slår tillbaka, sade Eva Vlaardingerbroek.0 Plus

Nya interaktiv karta visar snabba trenden. Även stora delar av Stockholm domineras nu av personer med utländsk bakgrund.0 Plus

Ekonominyheter

Stockholmsbörsen väntas falla imorgon – men inte detta bolag

Trump skapar osäkerhet bland USA:s allierade.. Svenska jätten vinnare när Grönland kraschar förtroendet för amerikansk försvarsindustri.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Dilbert-skaparen och PK-kritikern Scott Adams är död. Ex-frun läste upp sista meddelandet i Adams direktsändning.0 

Ingen vill längre anlita Henrik Schyffert: "Väldigt tomt i kalendern". Åkte land och rike runt och sjöng invandringens lov.0