Kvinnliga kurdiska soldater.

Irakiska kurder röstar om självständighet

Publicerad 25 september 2017 kl 08.40

Utrikes. På måndagen röstar kurderna i norra Irak om självständighet. Men Irak och flera grannländer rasar mot beslutet, rapporterar Svenska Yle.

Dela artikeln

Det är i de autonoma kurdiska områdena i norra Irak som det idag genomförs en folkomröstning om att förklara sig självständiga.

Även sådana områden som kurderna tagit från terrorsekten Islamiska Staten kommer rösta.

Men omröstningen sker inte i samråd med den irakiska regeringen. Tvärtom har Irak fördömt den.

Iraks premiärminister Haider al-Abadi har även uppmanat andra länder att sluta handla med kurderna.

De kurdiska områdena är bland de mest ekonomiskt framgångsrika i hela Irak, men är starkt beroende av sin oljeexport.

Tydliga protester kommer även från Iran och Turkiet, som befarar att omröstningen ska bli ett exempel för kurder som bor i deras länder.

Det väntade resultatet är att kurderna med stor majoritet kommer rösta för självständighet. Omröstningen är dock inte bindande, men kurderna hoppas ändå det ska vara en väg framåt för ett eget land.

– Omröstningen handlar inte om att definiera gränser eller att påtvinga oåterkalleliga förhållanden. Vi vill ha en dialog med Bagdad för att lösa problemen, säger kurdområdets president Masud Barzani enligt Yle.

Folkomröstningen anklagas också för att kunna framkalla etniska och politiska våldsamheter. Iraks premiärminister har sagt att det i så fall kan bli aktuellt att intervenera militärt i området. Problemet är bara att kurdernas egna peshmerga-styrkor, som framgångsrikt stridit mot Islamiska Staten, består av 200.000 soldater.

Enligt Reuters väntas 5,2 miljoner kurder delta i folkomröstningen.

– Vi har väntat på detta i hundra år, säger en av dem som ska rösta till nyhetsbyrån.


Efter snyftreportaget i GP. Joakim Lamotte ställde kompletterande fråga till jättefamiljen.0 Plus

Skandalanstalten. Tre av kvinnorna har nu själva dömts till fängelse.0 Plus

Ekonominyheter

Skattebetalarna får miljardnota för Northvolts kollaps

Jättekostnader för lönegarantier.. Ett normalt år betalar staten ut 1,6 miljarder kronor i lönegaranti totalt.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Utrikes

Här hotas JD Vance – "kört" i valet om han viker sig för Israellobbyn

Nick Fuentes mobiliserar "10.000 groypers".. America First lovar dyka upp för att motarbeta honom i viktiga delstaterna.0 

Antisemitismen i USA kan splittra Republikanerna

Ted Cruz varnar för "existentiell kris" för partiet.. "De senaste sex månaderna har jag sett mer antisemitism i högern än jag gjort under hela mitt liv."0 

Förstördes av BLM – nu har Trump rest statyn igen

Sydstatsgeneralen Albert Pike tillbaka i Washington.. Monumenten som vänstern slog sönder ska återställas, enligt presidentorder.0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

Rapfritt i USA-toppen – för första gången sedan 1990. Inte en enda rappare på Billboard topp 40.0 

Hånad skrotkonst skrotas – av miljöskäl. "Semaforen" har hittills kostat skattebetalarna 800.000 kronor – men det var inte det som var problemet.0