Dvids/CC-BY

Iran erbjuder nödhjälp till USA

Publicerad 2 november 2012 kl 08.58

Utrikes.Iransk räddningspersonal och hjälparbetare står redo att flyga till USA för att hjälpa till att återuppbygga New York efter stormen Sandy.

Gilla artikeln på Facebook

Erbjudandet offentliggjordes av chefen för den iranska Röda halvmånen på onsdagen, skriver New York Times.

– Vi är redo att hjälpa de som drabbades av översvämningarna, säger Mahmud Mozaffar, som leder organisationen, till den halvofficiella nyhetsbyrån Fars.

Enligt New York Times står hans män redo att kliva ombord på flygplan som ska ta dem till USA för att hjälpa till, där dödssiffrorna efter orkanen nu stigit till minst 90 personer. Han räknar med att den amerikanska regeringen tackar ja till erbjudandet.

– Så fort amerikanska myndigheter ger sitt godkännande så skickar vi iväg vår räddningspersonal och utrustning, säger Mozaffar.

En talesman för USA:s utrikesdepartement säger till New York Times att han inte har hört talas om någon iransk förfrågan, men att man läst om händelsen i media.

År 2003 skickade USA ett Herculesplan till Iran med räddningsmanskap och en ambulans, efter att 25 000 människor dött i en jordbävning i staden Bam.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

"Självförsvar." Småländska kvinnans andra ben sköts bort av en annan polis 2017.0 Plus

Mer från Utrikes

Israel fick tillbaka gisslan – fortsätter nu bomba Gaza

"Hamas har brutit vapenvilan".. I fredags dödades nio personer när israeliska styrkor öppnade eld mot en buss.0 

Bloomberg: Kontantlösa Sverige sårbart vid konflikt med Ryssland

Riksbanken försöker fixa sårbarheter.. Men vid en konflikt med Ryssland framstår Sverige som extra sårbart.0 

Ryssland blir rikt på skenande guldpris

Krigskassan stärks: 3.025 miljarder kronor.. "Marknaden blickar redan mot 5.000 dollar per uns".0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

11 september-attackerna knyts till misslyckad CIA-operation. Tucker Carlson aktuell med ny Youtube-dokumentärserie.0 

Styckad tonårsflicka hittad i Spotify-rapparens bil. Konsert ställs in på Fryshuset.0