EU-valet 2019

Italien använder Sverige som skräckexempel: "Vi ska inte bli som Sverige"

Publicerad 25 maj 2019 kl 16.42

Utrikes. Italiens inrikesminister Matteo Salvini säger nu att Italien inte ska bli som Sverige. "NEJ TILL EURABIEN", skriver han på Twitter och syftar på utvecklingen i Sverige.

Dela artikeln

Sverige har nu blivit skräckexempel i den italienska EU-valskampanjen.

Landets public service-företag Rai har publicerat ett inslag om hur invandringen förstört Sverige.

Bland annat säger man att det skapats ett 60-tal no go-zoner och att Sverige nu har flest våldtäkter i världen.

Den som bor i Sverige kan lätt känna igen sig i bilden som målas upp, även om Dagens Nyheter i sin agendasättande iver påstår att Italien nu sprider "osanningar" om Sverige.

Italiens populäre inrikesminister Matteo Salvini har också reagerat på tv-inslaget.

"Vi vill inte bli som Sverige, detta är inte integration! NEJ TILL EURABIEN", dundrar han på Twitter.


Spektakulära nya fyndet. Nu ifrågasätts SVT-bilden av hur de allra första svenskarna såg ut.0 Plus

Varning för starka bilder. Matar yxslag mot äldre mannens huvud under rånet.0 Plus

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Utrikes

Domstol stoppar Merz avvisningar vid gränsen

Alla måste släppas in i landet och få söka asyl.. Det fastslår en domare i Berlin – som sätter stopp för nya regeringens minskade invandring.0 

USA-expert: Ryskt Odessa om Ukraina nobbar fredsavtal

Jeffrey Sachs ser mörkt på västs chanser i kriget.. Ukraian "kan förlora hela sin svartahavskust, Odessa och mycket annat".0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0