Kampsportare häktades för smash and grab-kupp

Publicerad 29 maj 2013 kl 14.03

Inrikes.Den sverigeiranske kampsportaren Reza Madadi häktades i måndags på sannolika skäl misstänkt för en smash-and-grab-kupp mot butiken Bottega Veneta.

Gilla artikeln på Facebook

Så sent som i början av maj i år sände Sveriges Television hyllningsdokumentären "En fighters resa" om Reza Madadi. Dokumentären handlade om det ensamkommande flyktingbarnet som lyckades mot alla odds och syftade till att ge en positiv bild av svensk invandringspolitik. Dokumentären har nu tagits bort från SVT:s hemsida.

Reza Madadi greps tillsammans med två kumpaner efter ha brutit sig in i butiken Bottega Veneta på Birger Jarlsgatan. Butiken ingår i en kedja av butiker som säljer exklusivt italienskt mode. Kampsportaren och hans två medbrottslingar stal sedan väskor värda över en miljon kronor. Trion passade på under natten medan polisen var upptagen med att bekämpa de pågående invandrarkravallerna i Stockholm.

Polisen lyckades trots det gripa tjuvarna strax före klockan sex på morgonen efter en intensiv biljakt. Madadi har sedan dess suttit frihetsberövad och häktades alltså i måndags för den grova stölden.

Reza Madadi är muslim och kom illegalt till Sverige som ett så kallat ensamkommande flyktingbarn på 90-talet. Han började med brottning som 10-åring och Mixed martial arts (MMA) när han var 26 år gammal. Inom MMA har han uppnått stora framgångar. I april i år vann han en uppmärksammad UFC-match mot Michael Johnson i Globen i Stockholm.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Kolumn: Joakim Andersen. Sahra Wagenknecht höjer upprorsfanan mot PK-väldet och invandringen i sin nya bok.0 Plus

Beskrivs som "unikt" av försvaret. Se videon från dramatiska övningen på Östersjön.0 Plus

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Svindyra pjäsen äntligen på plats. Konstnären Katharina Grosse kammar hem 26 skattemiljoner på projektet.0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0