Tumultet vid kongressen

Känd BLM-aktivist tog sig in i Kapitolium

Publicerad 8 januari 2021 kl 11.06

Utrikes. En av dem som tog sin i den amerikanska kongressen i onsdags var BLM-aktivisten John Earle Sullivan, 25, som förra året greps för att ha arrangerat en vänsterextrem demonstration där fordon slogs sönder och en person blev skjuten. Han bekräftar att han var i byggnaden, uppger KUTV.

Dela artikeln

BLM-aktivisten John Earle Sullivan var en av dem som tog sig in i Kapitolium under kravallerna i Washington i onsdags.

Han klättrade in genom att trasigt fönster och påstår att han var där för att dokumentera händelsen.

– Det var en folkmassa på ungefär 50.000 människor vid Kapitolium, säger han till tv-kanalen KUTV och bedömer att så många som 10.000 människor lyckades ta sig in i byggnaden.

Vidare beskriver han hur han såg en demonstrant ta en sköld från en polis, kasta den på polisen och sedan kasta ner polisen för trappan.

Enligt 25-åringen försökte demonstranterna inte bränna eller förstöra någonting, utan deras avsikt var att ta sig till kammaren.

Polisen hade inte en chans att stoppa dem och det var möjligt att ta sig in i vilket rum som helst i byggnaden, hävdar han.

Sullivan säger också att han såg kvinnan som sköts till döds och berättar hur livet försvann ur hennes ögon. Han syns på en bild i samma ögonblick som kvinnan skjuts.

– Jag tror att historien kommer minnas denna dag som den dag då Amerika definitivt förändrades för alltid, säger han till KUTV.

Enligt KUTV-journalisten Heidi Hatch brukar Sullivan använda hashtaggar som "#blm #antifa #burn #fuckthesystem #abolishthepolice #fucktrump".

John Sullivan greps i juli förra året sedan han organiserat en vänsterextrem demonstration i Utah, där en person sköts och fordon vandaliserades. Han själv ska ha uppviglat folk på platsen samt hotat misshandla en kvinna i en bil och sparkat på hennes bildörr. Gripandet av 25-åringen fångades på film. Alternativjournalisten Andy Ngo kallar honom för en "extrem BLM-aktivist".


Nyheter från förstasidan

"Ut med dem": Våldsamma protester efter asylsökarens sexattack

Lynchstämning utanför asylboende i Dublin. Tusentals fick nog efter senaste övergreppet – mot en 10-årig flicka.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

"Jag såg mig själv dö." Då dök kvinnan med kameran upp – och jagade bort araben.0 Plus

Mer från Utrikes

Trumps förslag: Ryssland och Ukraina får dela på Donbass

Nya ansträngningen för fred i Ukraina.. "Åk hem, sluta döda människor och sluta upp med det ni gör."0 

Satanist helgonförklaras av påven

"Guds influerare" blir också helgon.. Vänsterpåven Fransiskus tog initiativ till beslutet.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

11 september-attackerna knyts till misslyckad CIA-operation. Tucker Carlson aktuell med ny Youtube-dokumentärserie.0 

Styckad tonårsflicka hittad i Spotify-rapparens bil. Konsert ställs in på Fryshuset.0