Metropolitan Police

Kännbart straff för brittisk rånartrio

Publicerad 8 september 2012 kl 17.32

Inrikes.Medlemmarna i den brittiska rånartrion tyckte att de gjorde ett riktigt genidrag när de satte i system att råna försvarslösa medelklassmammor i sydvästra Londons finare kvarter. Men nu tar en domstol i med hårdhandskarna och dömer gänget till sammanlagt 46 års fängelse, skriver Daily Mail.

Gilla artikeln på Facebook

Utklädda med motorcykelhjälmar, hoodtröjor och rånarluvor smög de sig på sina kvinnliga offer bakifrån och ströp dem till dess de svimmade. Trion rånade dem sedan på dyra vigselringar, kontanter och andra värdesaker.

Igår dömdes Perrie Williams, Anton Lord och Christopher Byom till 17, åtta respektive 21 års fängelse för flera fall av rån i barnvänliga medelklassområden, s.k. Nappy Valleys, i sydvästra London.

Polisen tror att trion tjänat motsvarande en miljon svenska kronor eller mer på att sälja smycken och värdesaker som de plockat av sina rånoffer. Polisen tror att rånarna hållit på med sin brottslighet sedan åtminstone 2009, men under rättegången i Kingston Crown Court på torsdagen sade åklagaren att han var säker på att det i vart fall pågått sedan 2010.

Längst brottsbana hade Christopher Byom haft, som idag var inskriven som arbetssökande i de brittiska välfärdssystemen. Arbetssökandet tycks dock inte ha tagit upp särskilt mycket av den kriminelle brittens mycket dyrbara tid, för under rättegången erkände han att han gjort sig skyldig till över 257 brott, bland annat rån mot taxichaufförer och tågpassagerare, under en period på över ett decennium. I några fall hade han varit beväpnad med pistol.

Foto: Andrew Lewin/CC-BY-NC-ND SNÅLADE INTE: Domstolen i Kensington utdömde totalt 46 års fängelse till rånarna.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

"Vi har lurats i 30 års tid." Politiskt korrekt önsketänkande bakom tidigare studier, visar häpnadsväckande nya fynd.0 Plus

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Bodens kommunalråd åtalas för våldtäktsförsök

Claes Nordmark (S) lämnar sina uppdrag.. "Man kan förstås inte fortsätta som kommunalråd om man är åtalad för försök till våldtäkt."0 

Jomshof om V-toppen: "Hoppas han åker hem"

Kommentaren om Daniel Riazat väcker ramaskri.. Nu kräver Strandhäll att riksdagens talman agerar mot Jomshofs "rasism".0 

Jimmie Åkesson firar 20 år som partiledare

Arbetet med att liberalisera partiet påbörjades 7 maj 2005.. Två decennier senare anses SD-höjdarna nästan rumsrena nog att få ministerposter.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0