Kristersson lovar ta fram "världens bästa integrationspolitik"

Publicerad 5 april 2019 kl 11.17

Inrikes. Moderatledaren Ulf Kristersson utlovar nu stora åtgärder för att komma till rätta med Sveriges problem.

Dela artikeln

Redan igår lanserade Moderaterna sin "integrationskommission", vars syfte är att komma till rätta med "integrationen" i Sverige.

Misslyckas den, kommer nämligen landet bli ett socialt och ekonomiskt fattigare land, skrev Ulf Kristersson på DN Debatt.

Det Moderaterna vill införa är en "ny svensk modell", förklarade partiledaren under partiets Sverigemöte i Karlstad på fredagsmorgonen. I den modellen ska bland annat integrationen, tryggheten och jobben stå i fokus.

– Vi ska ta fram världens bästa integrationspolitik, sade Ulf Kristersson.

Moderatledaren förklarade att han vill se nya framgångssagor och klassresor, men med start i Afrika och Mellanöstern, till skillnad från hans egen familjs klassresa, som började i Skåne.

– Sverige måste bli fullt av framgångssagor. Men där resan inte alls börjar i en enrummare i Helsingborg utan i Eritrea eller i Syrien, och där resan slutar med att familjen talar massor av språk och firar alla möjliga helgdagar. Det skulle kunna bli så bra, förklarade han.

– Men det är inte alls givet. Tvärtom. Integrationen är vår tids stora ödesfråga. Om vi fortsätter misslyckas som idag, kommer det att få riktigt allvarliga konsekvenser. Då kommer vi tvingas ägna all tid i politiken åt att släcka bränder, både bokstavligen och bildligt. Så här har det börjat, men så får det inte fortsätta.

Enligt Kristersson saknas det idag konkreta åtgärder mot problemen. Svaret "oacceptabelt" har blivit Sveriges mest meningslösa ord, sade han. Det är det hans "integrationskommission" ska råda bot på.

Partiet lanserade också en "ny" logga, vilket visade sig vara partiets gamla logotyp innan Reinfeldts "Nya Moderaterna". På detta sätt vill man kombinera det gamla, det konservativa, med det nya, föränderliga.


Här får han plötsligt nog av PK-propagandan. "En vän till mig betalar numera beskyddarpengar för att sonen inte ska bli attackerad på väg till skolan."0 Plus

Nyheter från förstasidan

Cyklon drar in från Polen

Ovädret sätter punkt för högsommaren. "Dagarna med 25–30 grader är borta".0 

Ekonominyheter

Arbetslösheten närmar sig 10 procent

Dystra siffrorna.. Nu räknas 559.000 personer som arbetslösa i Sverige.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Nya siffrorna från Migrationsverket. Fortfarande inga tecken på minskad invandring – efter nästan tre år av "paradigmskifte".0 

Mer från Inrikes

300 år gammal urskog brinner i Norrbotten

"Det kan ju se tråkigt ut i hundra år".. I relation till naturreservatet är branden dock inte enorm.0 

Tysk demokrati: Husrannsakan hos samma AFD-politiker – 22 gånger

"Det här är riktad terror mot oppositionen".. Genomsökte även AFD-politikerns dementa mors rum på äldreboendet och förhörde henne.0 

Zelenskyj backar från lag om korruption – när parlamentet är på sommarlov

Påstås ge upp tidigare planerna.. Men den motvilliga reträtten öppnar för kryphål – under semestern.0 

EU hotar införa nytt förbud mot bensin- och dieselbilar – redan 2030

Kan träda i kraft om bara fem år.. Kommissionen väntas presentera det formella förslaget i slutet av sommaren. 0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Hulk Hogan är död. Amerikanska wrestlingikonen har avlidit efter hälsorykten.0 

Björn Skifs har fått pannlobsdemens – avslutar karriären. Kliver av scenen efter över 60 år i rampljuset.0