Sverigebilden

Kungens sågning av Löfvens "strategi" blir internationell nyhet

Publicerad 17 december 2020 kl 15.43

Inrikes. Flera internationella medier uppmärksammar nu att Sveriges kung sågar det egna landets hantering av coronasmittan.

Dela artikeln

Det var i morse som det rapporterades att kung Carl Gustaf i SVT sågar de svenska makthavarnas hantering av coronasmittan.

Enligt kungen har Sverige "misslyckats" och konsekvenserna av detta har varit "fruktansvärda".

Uttalandet har kallats anmärkningsvärt av vissa bedömare, eftersom kungen egentligen inte ska uttala sig politiskt.

Nu uppmärksammas hans uttalande även i flera internationella medier.

"Svenske kungen Carl XVI Gustaf säger att metoden mot coronaviruset 'misslyckats'", heter det i BBC.

"Kungen av Sverige har uttalat sig mot sitt eget lands hantering av coronaviruspandemin i en förvånansvärt uppriktig intervju", skriver Forbes.

"Sveriges kung medger att landet har misslyckats med sin coronavirusstrategi, som lett till ett mycket högre antal dödsfall än i de nordiska grannländerna", rapporterar Financial Times.

Även tidningar som South China Morning Post och nyhetsbyrån AP samt The Guardian har skrivit om det.

I sociala medier är det många som hyllar kungens uttalande.


"Myt" att svenska politiker bestämmer i landet. I själva verket styr USA och storfinansen, uppger Cevians vd Christer Gardell.0 Plus

"Kungadömet Kubala" avhyst – illegala invandrare gripna. Sekten ”tar tillbaka” skotsk mark som de menar stals av vita rasister för 400 år sedan.0 Plus

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0