Arkivbild.

Liberaler vill legalisera narkotikabruk

Publicerad 9 november 2017 kl 20.16

Inrikes. Det ska inte längre vara olagligt att använda sig av narkotika. Det anser Liberalernas socialpolitiska arbetsgrupp, som lanserar förslaget på partiets landsmöte nästa vecka. Partiets styrelse säger dock nej till förslaget.

Dela artikeln

Användandet av narkotika bör avkriminaliseras i Sverige.

Det anser i varje fall Liberalernas socialpolitiska arbetsgrupp som arbetat fram det förslaget till partiets landsmöte som hålls nästa vecka.

Att köpa, sälja och tillverka knark ska fortfarande vara illegalt, men alltså inte att ha det i blodet.

– För de personerna behöver främst vård om det är ett missbruk som ligger bakom, säger riksdagsledamoten Christina Örnebjär (L), som lett arbetsgruppen, till Ekot.

Enligt henne läggs idag för mycket kraft på att straffa i stället för att vårda personer som missbrukar narkotika.

Dock är frågan kontroversiell och Liberalernas partistyrelse delar inte arbetsgruppens uppfattning. Där anser man att både straff och vård är den bästa lösningen.

Tidigare har Moderaternas ungdomsförbund sagt ja till att avkriminalisera narkotikabruk. Centerpartiet har sagt att man vill utreda frågan och den nuvarande lagstiftningen.


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Våldsamma upplopp efter brutal attack mot pensionär. Dådet har fått tusentals spanjorer att organisera sig – och kräva upprättelse.0 Plus

Mer från Inrikes

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Björn Skifs har fått pannlobsdemens – avslutar karriären. Kliver av scenen efter över 60 år i rampljuset.0 

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0