Malin Björk (V) tog ut en miljon i traktamente trots att hon bor i Bryssel – har även köpt "feministiska 3D-klitorisar"

Publicerad 14 maj 2019 kl 12.22

Utrikes. Vänsterpartiets toppkandidat i EU-valet Malin Björk har tagit ut en miljon kronor i traktamente i Bryssel, trots att hon bor där. Samtidigt har hon bland annat köpt feministiska 3D-klitorisar för sina så kallade kontorspengar, avslöjar SVT.

Dela artikeln

Enligt SVT har Vänsterpartiets Malin Björk beskrivits som en av de mest transparenta EU-politikerna.

SVT har dock upptäckt något som kan skaka den bilden.

Under den gångna mandatperioden tog hon ut traktamente för 357 dagar, motsvarande cirka en miljon kronor, alltså pengar som ska användas för levnadskostnader som uppstår i samband med tjänsteresor. Problemet är bara att hon bor och är skriven i Bryssel.

Malin Björk försvarar sig med att hon kommit överens med parlamentets administration om att hon kan använda pengarna för resor i Sverige i stället.

– Traktamentena täcker alla mina inrikesresor och boenden när jag är i Sverige, säger hon till SVT.

EU-parlamentariker kan dock använda den kontroversiella så kallade "kontorsersättningen" från EU på över 40.000 kronor i månaden för att betala sådant som hotell. Vänsterpartiet menar dock att de pengarna inte är till för resor, även om flera andra parlamentariker gör just det. För kontorspengarna har hon i stället betalat sådant som telefonräkningar, kontorshyra och "ganska många 3D-klitorisar av plast med feministiskt och vänsterpartistiskt tryck på".

Men när SVT ställer frågan om det traktamente på 3.000 kronor per dag som hon tagit ut verkligen motsvarar de omkostnader hon haft i Sverige, blir svaret nej. Hon ska inte ens ha varit i Sverige så många dagar som hon tagit ut traktamente, enligt SVT. Malin Björk kommer därför tvingas betala tillbaka en del av pengarna, oklart hur mycket. Hon vägrar dock öppet redovisa öppet vad traktamentespengarna verkligen gått till och påstås inte heller ha sparat några kvitton.


Efter irakiska familjens köp av Skänninge stadshotell. Ägaren hyllades som lokalhjälte – åtalas nu för människorov, flickvåldtäkt, i lokalerna.0 Plus

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Dilbert-skaparen och PK-kritikern Scott Adams är död. Ex-frun läste upp sista meddelandet i Adams direktsändning.0 

Ingen vill längre anlita Henrik Schyffert: "Väldigt tomt i kalendern". Åkte land och rike runt och sjöng invandringens lov.0