Man mördad vid Biskopsgården

Publicerad 15 december 2018 kl 16.45

Inrikes. En man har hittats mördad i Svartedalen nära Biskopsgården i Göteborg på lördagen. Två personer, en man och en kvinna, har gripits misstänkta för brott.

Dela artikeln

Det var strax innan klockan 16 på lördagen som ambulans och polis larmades till Svartedalen i Göteborg.

På plats påbörjade ambulanspersonalen hjärt- och lungräddning på en man som fanns i lägenheten.

Mannens liv gick dock inte att rädda och han konstaterades avliden.

"Då brott inte kan uteslutas inleds en förundersökning om mord alternativt dråp", skriver polisen i sin händelserapport, som även säger att platsen nu spärrats av för teknisk undersökning.

På den misstänkta brottsplatsen fanns även ytterligare två personer, en man och en kvinna, som gripits misstänkta för brott.

Ytterligare förhör kommer att hållas med de gripna som även misstänks för narkotikabrott.

– De var påverkade när vi kom till platsen, säger Johan Josarp, vakthavande befäl på polisen, till GP.

Exakt vilka skador den avlidne mannen fått är oklart. Polisen inväntar nu svar från den rättsmedicinska obduktion som kommer att göras.

Anhöriga till den avlidne mannen, som är i 20-årsåldern, är underrättade.

Händelsen rubriceras som mord alternativt dråp.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Blancolån finansierar "kontantinsats" när unga köper bostad

"Ett systemfel.". Mer än var tredje lånar hela vägen till "nocken".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Mer från Inrikes

AMS ip-kontroll: 4.000 lyfter a-kassa från utlandet

Loggar in direkt från Thailand och söker bidrag.. "Vi pratar om personer som befinner sig utomlands fast de borde vara i Sverige och söka arbete".0 

Många reservofficerare ej i form för tredje världskriget

Larmet: För plufsiga, trötta, gamla.. Endast var femte av Sveriges 7.000 reservofficerare är under 45 år.0 

Elbil exploderade i Sundsvall – "huset skakade"

"Det var en rejäl explosion".. Brinnande elbilar går i praktiken inte att släcka.0 

Åkesson har inte orkat läsa sin egen vitbok

Är inte intressant, enligt tidigare SD-ledaren Mikael Jansson.. "Det är nästan intressantare varför Åkesson och Karlsson vill ha en vitbok".0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Mikael Wiehe: Jag har alzheimer. Ger beskedet i Sommar i P1.0