Frankrikes presidentval 2017
Emmanuel Macron.

"Massiv hackerattack" mot Emmanuel Macron

Publicerad 6 maj 2017 kl 08.53

Utrikes. Stora mängder e-post från den franske presidentkandidaten Emmanuel Macrons kampanj påstås ha hackats och spridits på nätet bara ett par dagar innan presidentvalet i Frankrike på söndag.

Dela artikeln

Så mycket som 9 gigabyte data ska ha stulits och publicerats under namnet "EMLEAKS" på sajten Pastebin, en webbplats som tillåter anonym dokumentdelning, skriver nyhetsbyrån Reuters.

Det är inte klarlagt exakt vem som ligger bakom attacken, eller om e-posten ens är äkta. Men Macrons kampanj bekräftar att attacken inträffat:

"Vi har blivit offer för en massiv och samordnad hackning i kväll, som lett till spridning av olika interna uppgifter på sociala medier", skriver man i ett uttalande.

Landets inrikesdepartement har inte velat uttala sig om uppgifterna, med hänvisning till regler som förbjuder kommentarer som kan påverka ett politiskt val.

Valkommissionen säger i ett uttalande att man kommer hålla ett möte om det inträffade senare på lördag. Man uppmanar också media att vara försiktiga med att publicera detaljer från e-postmeddelandena och att sådan publicering kan leda till åtal.

Macrons kampanj har tidigare anklagat Ryssland för cyberattacker. Ryssland har då förnekat all inblandning.

Andra omgången i Frankrikes presidentval sker imorgon söndag. Inför valet leder Emmanuel Macron stort i opinionsundersökningar över Nationella frontens Marine Le Pen.


Nyheter från förstasidan

Kaos och gråt på UD: "De tog livet av honom"

Vreden mot Ulf Kristersson efter diplomatens död. "Detta är UD:s värsta kris på decennier och vi har en statsminister som är helt frånvarande."0 

Ekonominyheter

Ukrainska varor ska kvoteras in i svenska matbutiker

Regeringens storsatsning tillsammans med matjättarna.. Särskilt snabbspår för ukrainska leverantörer och riktad marknadsföring i butiken.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0