Tyska valet 2017
Angela Merkel.

Merkel utbuad – två gånger i rad

Publicerad 30 augusti 2017 kl 17.01

Utrikes. Tysklands förbundskansler Angela Merkel fortsätter att mötas av uppretade invandringskritiska folkmassor under sin valturné. På tisdagen blev hon utbuad i två olika städer, rapporterar RT.

Dela artikeln

– Merkel måste bort! var ett av de budskap som skanderades när Angela Merkel på tisdagen höll tal i Bitterfeld-Wolfen i delstaten Sachsen-Anhalt.

Precis som vid en rad tidigare tillfällen på Merkels möten under valrörelsen handlar det om invandringskritiska häcklare, varav många sympatiserar med partiet Alternativ för Tyskland, AFD.

När förbundskanslern skulle försvara sin asylpolitik blev protesterna än mer högljudda, enligt RT.

Efter fiaskot i Bitterfeld-Wolfen bar det vidare för Angela Merkel till Brandenburg an der Havel i västra Berlin – men även där möttes hon av uppretade väljare.

Demonstranterna buade så högt att polisen tvingades ingripa för att talet skulle kunna hållas som planerat, enligt lokal media.

– Man kan inte lösa problem genom att skrika! sade Merkel för att försöka lugna stämningarna, men ignorerades bara, skriver RT.


Hela dokumentet här. Alla metoder Lärarförbundet använder för att jaga iväg sverigedemokrater.0 Plus

"Våra eliter har förklarat krig mot oss". Det är hög tid att vi slår tillbaka, sade Eva Vlaardingerbroek.0 Plus

Ökad riskbenägenhet, lägre empati... Nu slår forskarna larm om vanliga värktabletternas okända effekter.0 Plus

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Mer från Utrikes

Väpnad gaymilis utreds för mordet på Kirk

Inte säkert att mördaren agerade ensam.. Vänsterextrema "Armed Queers" en av grupperna som granskas.0 

Misstänkt Kirk-mördare bodde med transvestit

"Djupt indoktrinerad i politisk vänsterideologi".. Transvestiten uppges samarbeta "till fullo" med utredningen.0 

Israels förre arméchef: Över 200.000 skadade eller dödade i Gaza

"Tog i med hårdhandskarna".. Bekräftar i praktiken Hamas uppgifter om antalet döda och skadade i kriget.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Ken Ring blir skådespelare – rollen: gängledare. Rapparens comeback i rampljuset.0 

Björn Söder släpper AI-låt om kärleken till Israel. Även en Karl XII-låt har släppts.0