Efter ökad kritik väljer nu Microsoft att lägga ned MSNBC.com.

" />

Efter ökad kritik väljer nu Microsoft att lägga ned MSNBC.com.

" />

Efter ökad kritik väljer nu Microsoft att lägga ned MSNBC.com.

" />
Foto: Jason Garber/CC-BY-NC-SA

Microsoft överger MSNBC - kanalen har blivit "för vänster­vriden"

Publicerad 26 juli 2012 kl 01.24

Ekonomi.Datajätten Microsoft lägger ned MSNBC.com och avvecklar allt samarbete med den inflytelserika nyhetskanalen med samma namn. Bakgrunden är att MSNBC har kommit att uppfattas som ett varumärke på den yttersta vänsterkanten, enligt Daily Mail. Den nya huvudägaren NBC kommer att ta över verksamheten som fortsätter under annat namn.

Gilla artikeln på Facebook

MSNBC:s politiska trovärdighet har hamnat rejält i blåsväder på senare tid, till följd av en ökad satsning på så kallad politisk korrekthet. Kritiken kulminerade när kanalen sparkade den mycket omtyckte konservative kommentatorn Pat Buchanan och offentligt anklagade honom för rasism och antisemitism.

- MSNBC har i det närmaste blivit en ren kommunistkanal idag. Det är helt vansinnigt - steg för steg har de bytt ut alla sina profiler mot mer eller mindre vänsterextrema talanger, sade den politiska kommentatorn Liz Trotta till Fox News efter MSNBC:s besked att sparka Buchanan.

Hon menade också att det rådde en dubbel standard på MSNBC, och hänvisade till den afroamerikanske MSNBC-profilen Al Sharpton.

- De skulle aldrig agera mot Al Sharpton för att han har sagt något som skulle kunna uppfattas som en antivit kommentar, konstaterade hon.

Kritisk: Experten Liz Trotta pekar ut MSNBC som i det närmaste en kommunistisk kanal.

Det är turbulensen kring MSNBC:s notoriska vänsterperspektiv som fått Microsoft att nu sälja sina andelar i den onlinebaserade nyhetstjänsten MSNBC.com. Microsoft befarar enligt Daily Mail att webbplatsen ses som en nyhetstjänst alltför långt ut på vänsterkanten vilket strider mot mjukvarujättens önskan om att tillhandahålla "multipla perspektiv" i sin nyhetsrapportering.

Uppbrottet meddelade sent på söndagen och upplöser de sista strimlorna av det 16-åriga samarbetet mellan Microsoft och NBC News, som ägs av Comcast. Avtalet började trappas ned redan 2005 när Microsoft sålde sina andelar i kabeltvkanalen MSNBC.

Enligt Daily Mail köper NBC Microsofts 50 procents andel i MSNBC.com för en hemlig summa. New York Times uppskattar siffran till 300 miljoner dollar, ca 2,1 miljarder svenska kronor. Webbplatsen kommer att byta varumärke till NBCNews.com och läsare som går in på MSNBC.com omdirigerades nu automatiskt till NBCNews.com.

Redaktionen kommer att flytta sitt huvudkontor från Microsofts corporate campus i Redmond, Washington, till NBC News långvariga hem i vänsterstaden New York på USA:s östkust.


Säljer: Microsoft och dess huvudägare Bill Gates tros ha fått runt 2,1 miljarder kronor för MSNBC.com. (Foto: Microsoft)

Inom Microsoft har det grott en växande frustration över villkoren för samarbetet, som krävde att endast nyheter från MSNBC.com skulle visas på Microsofts olika webbplatser. Missnöjet förvärrades av att kabelkanalen MSNBC antog en strategi för att profilera sig mot konservativa Fox News, genom att skräddarsy sitt eget utbud för att tilltala en publik med utpräglat vänstervridna åsikter.

Strategin ledde till en allmän uppfattning att även material på MSNBC:s webbplats var politiskt vinklat, skriver Daily Mail.

- Att vara begränsad till innehållet på MSNBC.com var problematiskt för oss eftersom vi inte kunde möta de krav på olika källor och perspektiv som våra användare uttryckligen har efterfrågat, sade Bob Visse, Microsofts chef för MSN.com.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Nyheter från förstasidan

USA återupptar leveranser av vapen till Ukraina

Trump godkänner första exporten. Länderna har inte varit villiga att enas om en fredsuppgörelse.0 

Ekonominyheter

Northvolts Peter Carlsson får 235.200 kr i lönegaranti av skattebetalarna

Håvar in för fullt – trots konkursen.. Höjdaren fortsätter få betalt till skillnad från nästan alla andra.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0