Invandrarprotesten i Östersund

Migrationsverket vek sig för männens krav

Publicerad 2 januari 2015 kl 12.15

Inrikes. De asylsökare som under de senaste dagarna har ockuperat en buss i Grytan i protest mot det svenska vintervädret har nu gått med på att flytta in på asylboendet. Detta efter att Migrationsverket gett vika för deras krav.

Dela artikeln

Under ett möte med de arabiska männen på fredagsförmiddagen bedyrade Migrationsverket att de bara kommer att behöva bo på asylboendet i max tre månader och sedan förflyttas till en mer stadsnära miljö, rapporterar SVT Jämtlandsnytt

Det var en lösning som asylsökarna uppenbarligen blev nöjda med, för de har nu gått med på att lämna den buss som de ockuperat sedan de anlände till Jämtland på nyårsafton.

– Allt är bra och vi har fått det vi vill ha. De har bett oss om ursäkt och sagt att de begått ett misstag, säger asylsökaren Moaweyh Ramly till P4 Jämtland

Enligt Aftonbladet ska araberna bland annat ha blivit utlovade gratis lägenheter i utbyte mot att de avbryter den uppmärksammade protesten.

– Kontraktet säger att Migrationsverket ska flytta oss till lägenheter inom en-tre månader, säger Moaweyh Ramly till tidningen.

Drygt 30 araber har övernattat i bussen. De har hotat med hungerstrejk och några av dem genomförde under gårdagen en "nakenprotest" mot att de tvingas bo i Jämtland. De hävdar bland annat att de som araber inte kan bo i ett sådant klimat och har krävt att förflyttas till Malmö eller Stockholm istället.


Svensk våldtäktsstatistik chockar världen. Miljardärens intervention väcker nu debatt bland invandringskritiker.0 Plus

Gängkriget

"Krigszon", "shithole", "nordafrikansk koloni". Polisen: "Det är ett helvete på ren svenska, vi har misslyckats".0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Inflationen ligger still: "Oväntat"

Dödläget.. "De flesta prognosmakare hade räknat med att inflationen skulle fortsätta nedåt."0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Anföll plötsligt 18-åring. Polisen går ut med bilder och vädjar om tips: Vem är han?0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

Här vigs gayparet av Nordiska Asa-samfundet. Sasha och Justin reste hela vägen från Frankrike.0 

Rapfritt i USA-toppen – för första gången sedan 1990. Inte en enda rappare på Billboard topp 40.0