Tomas Eneroth (S).

Minister i samtal med EU om gasbussar

Publicerad 27 mars 2019 kl 14.09

Inrikes. I dag träffar infrastrukturminister Tomas Eneroth EU-kommissionens Violeta Bulc, som har ansvar för transport och infrastruktur, för att diskutera säkerhet med så kallade klimatsmarta gasbussar.

Dela artikeln

Efter att en gasbuss exploderade i Stockholm den 10 mars kallade regeringen in berörda aktörer för att få en lägesbild av säkerhetsarbetet kring gasbussar.

Även i övriga Europa används gasbussar och därför är det enligt regeringen "angeläget att ta ett större grepp om säkerhetsarbetet".

–  Jag och kommissionär Bulc kommer idag att träffas för att bland annat prata om gasbussar. Omställning av transportsektorn är angeläget och gasbussar är en viktig del i att ställa om. Då behöver säkerhetsarbetet prioriteras, säger infrastrukturminister Tomas Eneroth (S) i ett uttalande.

Tomas Eneroth träffar kommissionären vid informella ministerrådet i Bukarest.


Utpressades – tills hon försökte ta sitt liv. Nu misstänks sju personer från bland annat Afghanistan, Rumänien och Irak för dådet.0 Plus

Här får han plötsligt nog av PK-propagandan. "En vän till mig betalar numera beskyddarpengar för att sonen inte ska bli attackerad på väg till skolan."0 Plus

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Och den uteblivna utvisningen är SD:s och Kristerssons eget fel.0 

"Jag såg mig själv dö." Då dök kvinnan med kameran upp – och jagade bort araben.0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Kulturmarxistisk konsthall bryter med folkmördare. Liljevalchs avslutar sponsoravtalet med BNP Paribas.0 

11 september-attackerna knyts till misslyckad CIA-operation. Tucker Carlson aktuell med ny Youtube-dokumentärserie.0